profil

Kultura rycerska - zaginęła czy przetrwała do naszych czasów?

Ostatnia aktualizacja: 2021-12-21
poleca 85% 111 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Lichtenstein

Wiele mówi się o rycerstwie, rycerzach, ich kulturze...Tymczasem wiemy, co to właściwie znaczy? Według słownika języka polskiego jest to średniowieczna warstwa społeczna, stanowiąca elitę społeczeństwa feudalnego. Brzmi górnolotnie, jednak czy rzeczywiście takie jest oraz które elementy te kultury przetrwały, postaram się pokazać w mojej rozprawce na temat: "Kultura rycerska - zaginęła czy przetrwała do naszych czasów?".

Dla rycerza wieku średniego wielką wartość miał honor, a wraz z nim Bóg i ojczyzna. W przeciwieństwie do innych, uważam, że wartości te przetrwały do dziś. Człowiek, co prawda, wciąż wymyśla nowe tzw. "mózgi elektronowe", które sprzyjają zanikowi wyżej wymienionych cnót, jednak moim zdaniem większa część społeczeństwa zachowuje je.

W mniejszym juz stopniu, jednak przetrwało uznanie dla duchownych. Ten "mniejszy stopień" jest, przede wszystkim, winą samych kapłanów, którzy są ostatnio przyczyną wielu sporów.

Przechodząc ulicą, można, że zachował się również ogólny szacunek dla kobiet. Otwieranie im drzwi, ustępowanie miejsca, pocałunki w dłoń... Chociaż może to tylko przykrywka chroniąca wnętrza mężczyzn, które mogą być rzeczywiście bardzo różne?

Warto także zaznaczyć obecność w dzisiejszych czasach wielu zawodów sportowych takich jak: IO, MŚ czy Lś. Za ich pierwowzór można by spokojnie uznać średniowieczne turnieje rycerskie.

Trzeba też podkreślić, trwającą niezmiennie od wieków, tradycję pasowania. Wcześniej odbywało się ono na rycerza, teraz na ucznia, policjanta, żołnierza...

Ku zadowoleniu dzisiejszych posłów, przetrwała ich nietykalność. Tak jak bohater powieści "Krzyżacy" nie mógł nic zrobić Liechtensteinowi, tak nawet policja jest bezradna wobec członków parlamentu.

Szczęśliwie za to dla gatunku ludzkiego, dawno już zaginęły pojedynki na śmierć i życie. Chociaż... Niekoniecznie, bowiem, wspominając tutaj o zazdrości, porywczości czy po prostu rozrywce XXI-wiecznych mężczyzn, przypuszczam, że nie tylko ja miałabym wątpliwości co do ginięcia obyczaju. "Oficjalnie" jednak nie przetrwał.

Z moich rozważań wynika, iż nie można jednoznacznie stwierdzić, czy kultura rycerska całkowicie zniknęła z naszego życia. Jak powiedział pewien polski filozof: "Kultura jest paradą wartości", więc wartości kultury rycerskiej towarzyszyły, towarzyszą i będą towarzyszyły nam przez długie lata.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty