profil

Szanse i zagrożenia dla Polski w związku z planami integracji z Unią Europejską

poleca 85% 220 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Unia Europejska

Polska jest jednym z kandydatów wejścia do Unie Europejskiej. W tej kwestii społeczeństwo polskie podzielił osie na dwa obozy. Jedni chcą byśmy wstąpili do wspólnoty, lecz niektórzy są temu przeciwni. Moim zdaniem jest to duża szansa dla naszego kraju. Otworzą się nowe możliwości i poprawi się byt materialny.
W polskiej gospodarce zostanie przeprowadzony szereg zmian. By móc konkurować z krajami unii nastąpi restrukturyzacja przemysłu. Pozytywnym skutkiem będzie również uzyskanie przez przedsiębiorstwa pełnego dostępu do światowego rynku konsumentów. To spowoduje, że przy wzroście produkcji koszty, jakie należy ponieść ulegną obniżeniu. Rozwojowi ulegnie specjalizacja produkcji, innowacyjność i konkurencyjność. Polska przyjmie mniejsza od naszej taryfę celną obowiązującą w Unii Europejskiej. Będziemy mieli coraz mniejszą styczność z sytuacją monopolu w jakiejś dziedzinie, ponieważ powstanie zagraniczna konkurencja. Wtedy taki firmy ja chociażby Telekomunikacja Polska S.A. będzie musiała się z tym liczyć co doprowadzi do obniżenia kosztów jej usług, a jakość ich wzrośnie.
Konsumenci będą mogli wybierać z większej gamy produktów i usług. W wyniku takiej sytuacji to producent będzie zabiegał o klienta dbając o jakość oferowanego produktu. Również w przypadku wad towaru jego odpowiedzialność będzie większa. Dużą uwagę będzie on musiał zwracać na statusy unijne, co będzie korzystne dla konsumentów.
Innym pozytywnym skutkiem wstąpienia do Unii Europejskiej będzie możliwość dostępu Polaków do europejskiego rynku pracy. Ułatwi to też fakt, iż Polacy będą mogli swobodnie osiedlać się w państwach zachodnich co teraz jest utrudnione. Także nasze dyplomy będą respektowane w krajach piętnastki. Dzięki temu w państwie będą wykorzystywane doświadczenia zdobyte za granicą. Poprawie ulegną, też bezpieczeństwo i higiena pracy, gdyż będziemy zmuszeni dostosować do unijnych nasze normy. Bardziej respektowane będą też prawa kobiet, przez co zmniejszy się pośrednie ich łamanie.
Jako członek unii Polska otrzyma pomoc finansową co pomoże w rozwiązywaniu wielu problemów unijne pieniądze pozwolą zmniejszyć bezrobocie i koszty społeczne. Również pokryją część kosztów związanych z modernizacją i restrukturyzacją gospodarki. Dofinansowane zostanie także rolnictwo, które ni jest w zbyt dobrej sytuacji. Będzie to dotyczyło części wspólnej polityki rolnej, co wiąże się z tworzeniem poza rolniczych miejsc pracy oraz kształceniem mieszkańców wsi do zawodów nierolniczych. To da im szansę na znalezienie pracy w innych branżach, kiedy utrzymanie się z rolnictwa nie będzie możliwe. Zapobiegnie to zwiększaniu się bezrobocia na terenach typowo rolniczych. Środki finansowe przekazane zostaną także na rozwój dziedzin gospodarki, które muszą pokonywać wieloletni niedorozwój strukturalny (transport, ochrona środowiska, rolnictwo). Wspierane będę małe i średnie przedsiębiorstwa co umożliwi tworzenie nowych miejsc pracy. Regiony natomiast otrzymają pomoc z funduszów strukturalnych oraz z Funduszu Spójność.
Kolejnym plusem naszego członkostwa będzie zwiększenie napływu zagranicznych inwestorów. Nasz kraj jest dla nich pod tym względem atrakcyjny, jednak głównie ze względu na zawiłości prawne inwestycje często nie były możliwe. Z chwilą kiedy wstąpimy do Unii Europejskiej te problemy będą mniejsze, a z czasem znikną. Zagraniczny kapitał będzie duża szansa dla podupadających firm. Co w konsekwencji zapobiegnie utraty pracy przez wielu ludzi. Nasze członkostwo będzie też miało znaczenie pod wpływem kosztów jakie będą musieli ponieść zagraniczni inwestorzy. Będą one o wiele niższe niż dotychczas. Dzięki temu inwestycje w naszym kraju staną się bardziej opłacalne niż dotychczas.
Mimo tak wielu zalet należenia do piętnastki nie oznacza to, że członkostwo składa się z samych korzyści. Jednym z minusów przynależności unijnej będą podwyżki cen produktów żywnościowych w wyniku przymusowego dostosowania się do norm unii. Będzie to zjawisko dobre dla rolników, jednak niekorzystne dla konsumentów. Biorąc pod uwagę dzisiejsze warunki bytowe przeciętnego Polaka, jest to bardzo znaczący minus, gdyż już teraz wielu z nich żyje się ciężko, wiec dopiero po podwyżce cen. Także krajowe przedsiębiorstwa napotkają na przeszkody związane z dostosowaniem produkcji, norm i przepisów do standardów europejskich.
Polacy obawiają się również, że gdy będziemy członkami unii nastąpi masowy wykup ziem przez cudzoziemców . najbardziej zagrożeni czują się mieszkańcy Warmii i mazur. Boja się oni, iż szczególnie Niemcy, którzy od dawna roszczą sobie pretensja do tych terenów, będą je wykupywać i to po bardzo korzystnych, niskich dla nich cenach. Polacy są przywiązani do swojej ziemi, toteż bardzo boją się takiej konsekwencji.
Myślę, że kolejną przyczyną niechęci nale3żenia do unii jest zwłaszcza w przypadku starszych ludzi strach przed postępem. Mogą oni bać się utraty polskości. Szczególnie osoby w podeszłym wieku, które pamiętają czasy okupacji i ciągłej walki o niepodległość kraju. Może się im wydawać, że przystąpienie do unii to będzie pewnego rodzaju okupacja ze strony państw zachodnich, a Polska utraci swoją niepodległość. Argumentem to popierającym może być wprowadzenie wspólnej waluty jaką jest euro.
Po przystąpieniu do piętnastki rynek polski może zostać zalany przez towary z Europy. Tego obawiają się głównie polscy producenci. Wtedy ich produkt mógłby stać się o wiele mniej atrakcyjny dla konsumenta, a wobec tego jego zarobki byłyby o wiele mniejsze.
Biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw myślę, że dla Polski przystąpienie do Unii Europejskiej jest bardzo korzystne. Jest to duża szansa dla naszego kraju. Nasza gospodarka jak i wiele innych dziedzin nie są w najlepszym położeniu ekonomicznym. Przynależność do wspólnoty doprowadzi do postępu technicznego, ulepszenia wielu przestarzałych metod i systemów, dzięki czemu dogonimy zaawansowane kraje oraz polepszymy swoją pozycje w skali międzynarodowej. Posiadamy w naszym kraju wiele utalentowanych, wykwalifikowanych ludzi, dla których byłaby to szansa na lepszą pracę. Również zdolni uczniowie mieliby lepszy dostęp do renomowanych szkół, a młodzież to przecież przyszłość każdego państwa. Jestem za przystąpieniem Polski do unii, ponieważ jest to ogromna szansa i jeżeli z niej nie skorzystamy będziemy coraz bardziej w tyle za zachodnimi krajami, a warunki bytowe w naszym państwie będą się pogarszały. Myślę, że powinniśmy robić wszystko by do niej przystąpić, gdyż musimy myśleć o przyszłości naszej i kolejnych pokoleń.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 5 minut