profil

Budowa i powstawanie komórek rozrodczych

poleca 84% 2829 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze
Mitoza

Plemniki – proces powstawania to spermatogeneza. Produkcja rozpoczyna się w okresie dojrzewania i trwa do śmierci. Powstają na skutek podziałów mitotycznych komórek płciowych tzw spermatogonii (nabłonek rozrodczy wyścielający wnętrze jądra), a następnie podziałów mejotycznych tzw spermatocytów. Powstają spermatydy, które ulegają spermiogenezie, w wyniku której powstają plemniki. Spermiogeneza polega na kondensacji materiału genetycznego (główka), utracie cytoplazmy, wykształceniu wici, przegrupowaniu się mitochondriów (wstawka), aparat Golgiego przekształca się w akrosom.
Komórki jajowe – powstają na skutek namnażania się komórek płciowych w życiu płodowym. Potem wszystkie wchodzą w mejozę i w profazie I podziału mejotycznego zostają zatrzymane. Tym samym pula komórek ulega zamknięciu. Proces powstawania komórek jajowych zachodzi w jajniku. Komórki płciowe zlokalizowane są na powierzchni jajnika i zwane są oogoniami.
Oocyt I rzędu ulega I podziałowi mejotycznemu – redukcyjnemu. W przebiegu tego podziału oddziela się od niego komórka zwana ciałkiem kierunkowym I rzędu zawierająca małą ilość cytoplazmy. W tym stadium oocyt II rzędu zostaje wydalony z jajnika w procesie jajeczkowania, wchodząc w metafazę II podziału mejotycznego. Wydalony oocyt II rzędu trafia do jajowodu. Jeżeli nie dojdzie do zapłodnienia to nie dojdzie do zakończenia II podziału (anafazy i telofazy II podziału), a oocyt II rzędu zostaje zresorbowany w drogach płciowych. Jeżeli dojdzie do zapłodnienia to dojdzie też do zakończenia II podziału. Powstaje drugie ciałko kierunkowe oraz dojrzała komórka jajowa – ootyda, a z niej zygota. Wszystkie ciałka kierunkowe ulegają zanikowi.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Podobne tematy