profil

Czy, a jeśli tak to jak, pieniądze zmieniają ludzkie życie?

poleca 85% 228 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Jak pieniądze zmieniają ludzkie życie? Na lepsze czy na gorsze? Czy lepiej być chorobliwie skąpym, czy też trwonić pieniądze na błahostki? Ta dyskusja trwa od wieków. Chcę w niej zabrać głos. Nie można być okropnym kutwą, jak i nie można żyć rozrzutnie. Sądzę, że pieniądze mogą obrócić ludzkie życie o sto osiemdziesiąt stopni. Jedynie od nas zależy, jaka to będzie zmiana, co pokażę na przykładach literackich, a i nie tylko.
Pierwszym, najlepszym przykładem jest postawa Harpagona - głównego bohatera komedii "Skąpiec" Moliera. Bohater, mimo iż był niezwykle bogaty, miał olbrzymi problem z rozstaniem się z pieniędzmi. Z obawy by nikt go nie okradł, w tajemnicy przed wszystkimi, zakopał w ogrodzie "ukochaną", jak o niej mówił, szkatułkę, stanowiącą jedynie część jego ogromnego majątku. Ostatnie słowa komedii: "A ja pójdę uściskać moją ukochaną szkatułkę" oddają całą naturę człowieka ogarniętego manią skąpstwa.
Kolejną przytoczoną przeze mnie postacią będzie Judasz Iskariota - negatywny bohater Ewangelii.; człowiek, który ma swój negatywny wkład w historię zbawienia. Za niewielką sumę (trzydzieści srebrników) sprzedał Chrystusa - człowieka (i Boga), z którym codzień obcował, od którego uczył się jak być Bogu posłusznym. "Nie możecie dwóm panom służyć: Bogu i mamonie." Judasz wybrał tą drugą opcję, czego bardzo potem żałował.
Następny argument to postawa Ebenezer'a Scrooge'a z "Opowieści Wigilijnej" Karola Dickens'a. Ten człowiek, przed przemianą, żałował sobie i innym wszystkiego, nawet podstawowych artykułów potrzebnych do życia. Był zajęty pracą i karierą, pomnażaniem majątku, lecz później, po spotkaniach z duchami, zmienił się nie do poznania: pomagał swojemu biednemu pracownikowi, wpłacił pokaźną sumę na organizację charytatywną. Stał się bohaterem pozytywnym.
Reasumując powyższe rozważania stwierdzić należy, iż pieniądze mogą ludzkie życie zmienić, podnieść jego poziom - wykorzystane mądrze. Ale pamiętać należy, że pieniądze są środkiem do osiągnięcia celu, a nie szczęściem samym w sobie, bowiem "pieniądze szczęścia nie dają".

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta