profil

Traszka grzebieniasta

Ostatnia aktualizacja: 2021-04-05
poleca 87% 112 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Traszka grzebieniasta

Wygląd i ciało


Ciało traszki grzebieniastej jest masywne, mocne i walcowate. Skóra zawsze chropowata, w części grzbietowej i po bokach pokryta jakby drobnymi guzkowatymi brodawkami. Głowa jest szeroka, masywna, opatrzona wyraźnym fałdem podgardlanym. Ogon dość krótki, mniej-więcej długości ciała, dość ostro zakończony. Długie, dłuższe niż u innych traszek palce. Długość samców do 15 cm, samic do 17 cm. Na grzbiecie ubarwienie czarne lub ciemnooliwkowe z czarnymi plamami. Spód ciała, aż do podgardla pomarańczowy, z czarnymi plamami. Bardzo charakterystyczny „grzebień” pojawia się u samców w okresie godowym.

Występowanie i życie


Traszka grzebieniasta występuje na dużym obszarze Europy i w Azji Mniejszej. Żyje w większych zbiornikach wodnych niż inne traszki, w zbiornikach potorfowych, stawach i rowach. Po wyjściu na ląd przebywają w wilgotnych zaroślach leśnych, prowadząc, podobnie jak salamandry, życie nocne. W czasie dnia kryją się pod kępami mchu, sągami drzewa lub w starych norach gryzoni.

Rozród


Traszka grzebieniasta budzi się ze snu zimowego w okolicy marca lub kwietnia. Samce podobnie jak u innych płazów ogoniastych nie mają możliwości wydawania głosów, dlatego przy kojarzeniu się par, samce wykonują przed samicą charakterystyczny taniec. Samice zawijają swoje jaja w wodne rośliny, a larwy wylęgają się około 2 tygodnie po złożeniu. Są one bardzo żarłoczne i drapieżne. Przeobrażają się po około 3 miesiącach, a dojrzałoś płciową osiągają po 3 latach.

Pokarm


Poluje w nocy, w czasie opadów rosy lub w czasie ciepłej słoty. Żywią się larwami owadów i drobnymi skorupiakami.

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 1 minuta

Podobne tematy