profil

Grzeczność nie jest nauką łatwą ani małą. Rozprawka.

poleca 83% 3063 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Grzeczność jest to cecha każdego człowieka, która kształtuje się przez lata. Wyraża dobre wychowanie i umiejętne zachowanie się w każdej sytuacji. W ówczesnych czasach jest elementem, który w znacznej mierze zależy od kultury osobistej każdego z nas. Za człowieka grzecznego możemy uważać takiego, który jest kulturalny, używa poprawnego słownictwa, nie łamie prawa. W dawnej Polsce grzeczność nie różniła się od tej teraz.
Myślę że słowa sędziego ?Grzeczność nie jest nauka łatwą ani małą? są prawdziwe potwierdzam je poniższymi argumentami.
Po pierwsze, nie jest łatwo nauczyć się wszystkich zasad grzeczności jeśli rodzice nam tego wcześniej nie wpoili. W dzisiejszym świecie tak trudno o spotkanie kulturalnych i dobrze wychowanych ludzi. Największe niezadowolenie budzi złe zachowanie młodzieży. Przechodząc ulicą słyszymy wulgaryzmy "wypływające" z ust młodych ludzi. Moim zdaniem w dużej mierze jest to spowodowane brakiem wychowawczych lekcji w szkole. Już od najmłodszych lat powinniśmy dbać o kulturę naszych pociech. Pielęgnować w nich zalety i łagodzic wady. Starać się aby wyrośli z nich prawi i szanowani przez innych ludzie. Zadbać oto aby umieli się grzecznie i kulturalnie zachowywać przy stole.
Oprócz tego trzeba stosownie dobierać ubiór do każdej sytuacji, aby uniknąć nieprzyjemności. Dobrze potwierdzają to słowa: ?Jak cię widzą tak cię piszą?. Wygląd jest bardzo ważny. Przedstawia on nasz szacunek do samego siebie i innych osób. Należy ubierać się stosownie do danej okoliczności, miejsca, sytuacji tak aby nikogo nim nie urazić. Należy zadbać oto aby wyglądac przyzwoicie. Na wielu ma wpływ moda, inni nie zwracają na nic uwagi ubierając się w cokolwiek. Grunt to ślepo nie podążać za modą.
Kolejny argument to przestrzeganie zasad dobrego wychowania świadczy o poziomie kultury osobistej. O naszej kulturze najczęściej świadczy używanie tzw. czarodziejskich słów: "przepraszam", "proszę", "dziękuję", "dzień dobry", "do widzenia". Miło jest słyszeć te słowa, ale trzeba też pamiętać, aby samemu używać ich na co dzień, a nie tylko oczekiwać ich od kogoś. Te słowa mówią w zasadzie wszystko, świadczą o osobie, która je wypowiada.
Podsumowując argumenty można stwierdzić iż grzeczność jest trudną nauką życia. Tolerancji wobec innych osób, sposobów zachowywania się w ich towarzystwie nie uczy się w szkołach, nie wykłada na uniwersytetach ani nie ma o tym wzmianki w żadnej książce. To samo życie uczy nas odpowiednich zachowań w rożnych życiowych sytuacjach.

By Daria ;)

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty