profil

Ideał kobiecości od Antyku do Baroku

poleca 85% 501 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Mona Lisa

Moja praca nosi tytuł ideał urody kobiecej od Antyku do Baroku,

Chciałabym w niej przedstawić ideały kobiece, oraz to jak one się zmieniały w poszczególnych okresach dziejowych. Np. w ANTYKU ogólnie człowieka uważano za najpiękniejszy twór. Natomiast ideałem była kobieta o długim nosie i mocno podkreślonych oczach. W tamtej epoce kobiety przedstawiano jako boginie, niestety tak widziane były tylko niewiasty z wyższych warstw społecznych, natomiast z niskich uważano za coś gorszego. Jednakże jeśli chodzi o życie codzienne ogólnie kobiety były traktowane gorzej od mężczyzn. Tak widziano idealną kobietę w Grecji, natomiast w Rzymie wzorowano się na bogini miłości, która miała małe piersi, oraz szerokie biodra i ramiona.
Całkiem innymi cechami charakteryzował się ideał kobiety w średniowieczu. Najdoskonalsza niewiasta była skromna, koniecznie o bląd włosach i jasnej cerze. Była smukła, i miała wysokie czoło
Dlatego damy tamtego okresu dziejowego wyrywały sobie włosy z nad czoła. Strój takiej kobiety miał być prosty i podkreślający kształty ciała. W tej epoce kobieta stała na równi z mężczyznami był to chyba najbardziej korzystny okres dla pań.
Natomiast w Renesansie wzorcem damy była Mona Lisa, która wzbudzała fascynację, kobietą Renesansu mogła być dama o dużych błyszczących, wilgotnych oczach, subtelnych ustach, oraz zaokrąglonych kształtach.
Drugim człowiekiem który ukierunkował ideał niewiasty był Rubens, jego wzorzec był odwrotny do ideału Leonarda Da Vinciego. Kobiety Rubensa były bardzo pulchne i miały długie włosy. Wspólne dla tych obydwu wzorców mogą być jedynie upięte włosy i bardzo jasna karnacja. Te 18-to wieczne kobiety bardzo różniły się od dam 19-go wieku.
Teraz może przejdę już do ostatniego punktu mojej wypowiedzi mianowicie do Baroku. W kobietach tej epoki możemy zaobserwować romantyzm, duchowieństwo, oraz impresjonizm. Za wzorzec uważano wtedy Zosię z Soplicowa, , gdzie uczucia wyrażano tylko rumieńcami.
Tym akcentem zakończę moją wypowiedź. Podsumowując widzimy, że każdy etap dziejowy wykształcił swój ideał kobiecości.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta