profil

Dokonaj porównania „Bogurodzicy” i „Posłuchajcie, bracia miła…” oraz zawartych w nich wizerunków Matki Boskiej.

poleca 85% 1201 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

W obydwu tych wierszach spotykamy się z osobą Matki Boskiej. „Bogurodzica” jest hymnem, co wskazuje na podniosły nastrój utworu, zaś „Posłuchajcie, bracia miła…” jest lamentem, przez co klimat poematu jest żałośliwy, wzywa do współczucia w cierpieniu.
Pierwszy oficjalny hymn Polski, za jaki uważa się „Bogurodzicę” przedstawia sytuację, gdy Maryja Matka Boska jest pośredniczką pomiędzy ludem a Jezusem Chrystusem. W pierwszej strofie ludzie proszą Maryję o wstawiennictwo u jej syna Jezusa. Proszą ją o dobre plony, o pomyślność. W drugiej zwrotce prośby ludu są skierowane do Chrystusa. W swych modłach społeczeństwo powołuje się na „Twego dziela Krzciciela (…)”, czyli na Jana Chrzciciela. W ostatniej części utworu ludzie proszą o bogactwa, o dostojne życie na ziemi, zaś po śmierci proszą o umieszczenie ich w raju.
„Posłuchajcie, bracia miła…” znany również po tytułem „Lament Świętokrzyski” bądź „Żale Matki Boskiej pod krzyżem”. W pierwszej zwrotce Maryja zapowiada tragedię, która miała miejsce na Golgocie w Wielki Piątek. W kolejnych dwóch strofach Matka Boska prosi ludzi o współczucie w jej bólu i cierpieniu, po stracie syna. W następnej zwrotce Matka Chrystusa chce dzielić z nim jego cierpienie oraz prosi o pocieszenie. W piątej zwrotce Maryja Matka Boska chce pomóc Jezusowi, ale nie może, ponieważ wisi on za wysoko. Można rozumieć to w sposób następujący, że rzeczywiście Jezus wisiał za wysoko oraz tak, że śmierć jest wolą Bogów, więc nie może już nic zmienić. W kolejnej strofie matka Chrystusa zwraca się do archanioła Gabryela, który obiecał jej szczęście. W zamian tego ma smutek i żal. W siódmej części wiersza Maryja zwraca się do wszystkich matek i prosi ich o modlitwę do Boga, aby ten zaoszczędził im cierpienia. W ostatniej strofce Matka Boska mówi, że Jezus Chrystus był jej jedynym synem, że innych nie będzie miała, że nie odnajdzie szczęścia.
W Lamencie Maryja jest przedstawiana jako osoba ludzka, jest przedewszystkim matką. Jest kobietą załamaną przez śmierć swojego syna, pragnie pomóc synowi, jest bezradna. W powyższym hymnie Matka Boska przedstawiana jest jako istota boska, może wpływać na przychylność Chrystusa wobec ludzi, jest wywyższana. Maryja przedstawiana jest tutaj zgodnie z konwencją sztuki romańskiej, zaś w Lamencie zgodnie ze sztuką gotycką. Obydwa teksty różnią się stylami pisania. A mianowicie „Bogurodzica” jest pisana stylem dostojnym, spokojnym, zaś „Posłuchajcie, bracia miła…” jest pełne emocji co widać po zdrobnieniach.
Reasumując mamy tu do czynienia z dwa różnymi tekstami. Jeden mówi o Matce Boskiej Świętej, która zasiada w niebie na równi ze swoim syna jak i jego ojcem. Zaś drugi tekst opowiada o wielkim smutku Maryi jakim jest śmierć Jezusa, jej jedynego syna.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty