profil

"Wszystko dla ojczyzny - nic dla mnie" - Kordian indywidualista czy bohater.

poleca 85% 177 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Juliusz Słowacki

Kordian - indywidualista czy bohater kierujący się spiskową dewizą "Wszystko dla ojczyzny - nic dla mnie"? Zinterpretuj podany fragment "Kordiana" Juliusza Słowackiego i oceń zaprezentowaną w nim postawę bohatera.

O tytułowym bohaterze dramatu Juliusz Słowackiego, Kordianie, można powiedzieć, że jest on typem bohatera romantycznego. W utworze możemy zauważyć proces psychologicznego oraz politycznego dojrzewania młodego człowieka jakim się stawał.

W kościele św. Jana, w podziemnych lochach, toczy się tajna narada spiskowców. Kordian, przebrany za Podchorążego, próbuje namówić ich do zamachu na Cara. Powołuje się na krzywdy, jakich doznała Polska od Rosji i nawołuje spiskowców do zemsty. Odwołuje się więc zarówno do najwyższych (Bóg, honor, ojczyzna, wolność) jak i najniższych (zemsta, agresja) wartości ludzkich. Podchorąży przemawiając ujawnia swoją indywidualną naturę, jego stanowisko nie jest popularne wśród spiskowców. Podchorąży chce uśmiercić Cara tylko i wyłącznie dla dobra narodu, nie spodziewa się, a nawet nie chce zaszczytów. Po zwycięstwie chce się usunąć, przekazać tron narodowi. „Nie zasiądę na tronie, przy tronie, pod tronem”. Pomysłowi Kordiana sprzeciwiają się Prezes i ksiądz. Spiskowcy postanawiają głosować nad propozycją zamachu na cara, jednak zaledwie pięć osób (w opozycji do stu pięćdziesięciu) aprobuje ten pomysł. Kordian jest w szoku, atakuje postępowanie Prezesa i reszty zgromadzonych. Jest rozgoryczony tym, że starsi ludzie nie mają w sobie woli walki i wychowują młodzież w duchu przyjęcia niewoli carskiej, która to młodzież również nie ma specjalnej ochoty, by dokonywać wielkich dzieł patriotycznych. Kordian traci wszelką nadzieję, zarzuca w końcu zgromadzonym zdradę i zrywa maskę ze swojej twarzy. W chwili zdjęcia maski przez Podchorążego spiskowcy rozpoznają postać Kordiana. Chcą udowodnić ze nie są zdrajcami, mimo tego że ich znaczna większość nie zgadza się z jego postawą. Spiskowcy demaskują się, bohater omiata wzrokiem zgromadzonych, lecz nie zmienia swoich przekonań. Kordian cierpi z powodu zaboru jego umiłowanej ojczyzny, postanawia poświęcić się dla dobra społeczeństwa. Jest samotny w swoich poczynaniach – pokazuje to jego wielki indywidualizm. Jest nie tylko indywidualistą ale również bohaterem kierującym się jedynie dobrem narodu.

Zarówno postawa indywidualisty jak i bohatera wzajemnie przeplatają się w postaci Kordiana. Nie mniej chcę jak najlepiej dla narodu, cierpi z powodu zaboru swojej umiłowanej ojczyzny. Jest patriotą, który odnalazł swój cel w życiu - postanawia poświęcić się dla dobra społeczeństwa oraz walczyć o wolność ojczyzny. Poświęcenie i upór z jakim dążył do celu pozwala go nazwać mianem wielkiego indywidualisty, który samotnie postanowił oddać się bezgranicznie ojczyźnie.


Początek jest do zmiany, dla każdego według uznania, bo ten mój raczej nie pasuje.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 2 minuty

Teksty kultury