profil

Szrotówek Kasztanowcowiaczek i Kasztany - historia

Ostatnia aktualizacja: 2021-01-27
poleca 83% 2854 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Kasztanowce


Kasztanowce nie pochodzą z Polski. Ich ojczyzną jest półwysep Bałkański. Zostały sprowadzone przez Węgierskiego Króla w XVI w. najpierw były roślinami ozdobnymi. Do Polski sprowadziła je królowa Bona ta sama co sprowadziła do Polski włoszczyznę. To świadczy o tym, że kasztanowce zostały sprowadzone do naszego kraju w czasach Jana Kochanowskiego i Renesansu Polskiego oraz wypraw kolonizacyjnych po wystąpieniem Marcina Lutra i Ustaleniu Tolerancji Religijnej na terenie Polski.Rośliny te były głównie ozdobne sadzono je na dworach i kościelnych dziedzińcach. Po kilku latach rozpowszechniły się.

Szrotówek Kasztanowiaczek


Szrotówek kasztanowcowiaczek (Cameraria ohridella), jest motylem z rodziny kibitnikowatych (Gracillaridae) i został odkryty nad Jeziorem Ochrydzkim w Macedonii w 1985 r. W 1989 r.

Łódzkim kasztanowcom zagraża wyginięcie, bo są atakowane przez szrotówka kasztanowcowiaczka.

Tylko grabieniem liści lub nawiercaniem kasztanowców można zatrzymać ten proces. Pierwsza metoda jest b. ekologiczna zgrabione liście są palone w specjalnych warunkach i ośrodkach. Druga metoda nawiercania z żelem jest znacznie b. kosztowna i szybsza lecz można drzewo uszkodzić bo robi się kilka nawiertów w pniu co dwa lata takie drzewo może się złamać podczas nawałnicy.

Szrotówka jest b. szkodliwa dla kasztanowców, ponieważ liście ciemniej i drzewo nie przeprowadzają procesu fotosyntezy. Larwa szrotówka zimuje w liściach. Gdy kasztanowce kwitną szrotówki rozmnażają się na pniach, samiceskładają po 30 tys. płaskich jaj na liściach przy nerwach głównych.

Pierwsze larwy są żarłoczne potem tworzą kokon i już nie jedzą Ten stan trwa do lata potem wydobywa się z kokonu motyl. Te motyle kopulują na liściach i cykl się powtarza. W Polsce ma V pokolenie.

Naturalnymi wrogami szrotówka są: biedronki i złotooki.

Szrotówek kasztanowcowiaczek wyraźnie preferuje kasztanowca białego (Aesculus hippocastanum) w znacznie mniejszym stopniu uszkadza liście kasztanowca krwistego (A. pavia), kasztanowca żółtego (A. flavd) i kasztanowca czerwonego (A. xcamed). Szkodliwość szrotówka polega na zmniejszeniu powierzchni asymilacyjnej liści, czego wynikiem jest skrócenie przyrostów pędów i zmniejszenie wielkości owoców lub całkowity brak owocowania.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta