profil

Jesteś ministrem finansów zaproponuj plan likwidacji bezrobocia oraz plan reformy gospodarki w kraju

poleca 85% 189 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Jesteś ministrem finansów zaproponuj plan likwidacji bezrobocia oraz plan reformy gospodarki w kraju


Nadrzędnym celem Ministra Finansów jest doprowadzenie do wysokiego i trwałego wzrostu gospodarczego. Należy podjąć działania w celu:
1. Ograniczenia ubóstwa i przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu.
2. Promocji zatrudnienia.
3. Realizacji NPR. Skuteczna absorpcja funduszy Unii Europejskiej.
4. Zdynamizowania rozwoju regionów.
5. Ożywienia gospodarczego.
W ramach każdego z tych priorytetów przedstawiona jest krótka diagnoza sytuacji, następnie określone są cele działań. Poszczególne działania są opisane, uwzględniając osobę odpowiedzialną, harmonogram ich realizacji i spodziewany rezultat. W stosunku do każdego z priorytetów określone są również działania długofalowe.
W planie działań należy umieścić tylko te przedsięwzięcia, które są zorientowane bezpośrednio na ożywienie gospodarki, pobudzenie przedsiębiorczości i tworzenie miejsc pracy.
W celu stworzenia warunków do przyspieszonego wzrostu gospodarczego oraz efektywnej absorpcji unijnej pomocy finansowej konieczna jest gruntowna reforma finansów publicznych. Działania zmierzające do uzdrowienia finansów publicznych obejmować powinny sferę wydatków.
Reforma finansów publicznych powinna dotyczyć całej sfery wydatków publicznych obejmując w szczególności takie obszary jak służba zdrowia, edukacja i nauka, pomoc publiczna rolnictwo czy administracja.
Ograniczenie wydatków sfery społecznej wymaga zmian w:
- systemie emerytalnym i systemie wcześniejszych emerytur,
- świadczeniach z ubezpieczenia społecznego dla osób niepełnosprawnych,
- strukturze wydatków na wspieranie aktywności zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych,
a także w systemie ubezpieczeń społecznych rolników.
Należy wypracować nowe metody kształtowania wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej oraz przeprowadzić nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Wprowadzić nowy sposób waloryzacji emerytur i rent gwarantując realny wzrost świadczeń.

Należy podjąć prace nad przygotowaniem standardów w zakresie środowiskowych domów samopomocy, domów pomocy społecznej wg typów oraz usług opiekuńczych wg rodzajów.
W celu zapobiegania wykluczeniu społecznemu młodzieży usamodzielniającej się po opuszczeniu rodzin zastępczych, bądź instytucji wychowawczych należy opracować szczegółowe zasady usamodzielniania pełnoletnich wychowanków rodzin zastępczych i różnorodnych placówek ze szczególnym uwzględnieniem roli opiekuna usamodzielnienia i przygotowywania planów usamodzielnienia. Należy również przygotować odpowiednie podstawy prawne do tworzenia przez samorządy powiatowe sieci mieszkań chronionych dla młodzieży opuszczającej rodziny zastępcze i placówki. Pełnoletni wychowankowie rodzin zastępczych i placówek po ich opuszczeniu powinni mieć większą szansę na unormowanie swojego życia poza systemem pomocy społecznej. Są to działania zapobiegające wykluczeniu społecznemu tej grupy młodzieży.
Zrealizować rządowy program wspierania gmin w dożywianiu uczniów.
Celem programu jest ograniczenie zjawiska niedożywienia dzieci i młodzieży z rodzin o niskich dochodach lub znajdujących się w trudnej sytuacji, ze szczególnym uwzględnieniem uczniów z terenów objętych wysokim poziomem bezrobocia i ze środowisk wiejskich.
Gospodarka społeczna
Do podmiotów tworzących gospodarkę społeczną zaliczane są przede wszystkim: spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje i towarzystwa wzajemne. Ich działalność nie jest nastawiona na zysk, ale na zaspokajanie istotnych ze społecznego punktu widzenia potrzeb. Dlatego też nie można ich zaliczyć ani do sektora publicznego, ani do sektora prywatnego. Rozwijanie przedsiębiorczości w ramach szeroko rozumianego sektora gospodarki społecznej powinno być jednym z priorytetów polityki zatrudnienia.
Podstawowym celem działań rozwoju gospodarki jest zwiększenie zatrudnienia i zahamowanie wzrostu bezrobocia. Polska przez wstąpienie do Unii Europejskiej podejmuje zobowiązania związane z realizacją celów i zadań Europejskiej Strategii Zatrudnienia, do których należą: zapewnienie możliwie pełnego zatrudnienia, osiąganie wysokiej jakości i produktywności pracy oraz wzmacnianie społecznej spójności i integracji. Będzie to osiągane przez realizację następujących celów szczegółowych:
- stopniowe ograniczanie skali bezrobocia,
- wzrost liczby tworzonych nowych miejsc pracy,
- rozszerzenie zakresu aktywizacji zawodowej osób z grup ryzyka,
- implementację nowych rozwiązań zapewniających większą efektywność funkcjonowania służb zatrudnienia,
- podejmowanie zatrudnienia przez absolwentów,
- stymulowanie rozwoju zasobów ludzkich

Rozwój spółdzielczości
Kluczowym dla rynku pracy działaniem będzie tworzenie nowych stanowisk pracy. Swój wyraz w realizacji tego celu ma upowszechnienie idei spółdzielczego gospodarowania. Rozwój spółdzielczości jako formy gospodarowania ma też istotne znaczenie w tworzeniu więzi społecznych i ekonomicznych zarówno wewnątrz jak na zewnątrz spółdzielni, umożliwiając stały proces integracji i reintegracji społecznej. Działanie to będzie polegało na szerokiej kampanii promocyjnej, zachęcającej do tworzenia spółdzielni, podjętej przez MGPiPS wraz Krajową Radą Spółdzielczą i innymi organizacjami spółdzielczymi. W ramach tej kampanii przewiduje się zintegrowany programowo system szkoleń, doradztwa i konsultacji realizowany przez struktury MGPiPS oraz organizacje spółdzielcze. Dokonana zostanie również analiza funkcjonowania sektora spółdzielczości oraz barier uniemożliwiających rozwój tego sektora wraz z odpowiednimi zmianami legislacyjno – organizacyjnymi, które ułatwią rozwój idei spółdzielczej.
Ważnym celem jest pełne przygotowanie do skutecznego i efektywnego wykorzystywania przez Polskę unijnej pomocy strukturalnej. Cel ten powinien być realizowany przez następujące cele szczegółowe:
- wzmocnienie struktur administracyjnych odpowiedzialnych za zarządzanie pomocą strukturalną,
- stworzenie warunków do sprawnego uruchomienia programów operacyjnych i efektywnego mechanizmu koordynacji wdrażania tych programów,
- stworzenie strategii promocji i informacji o funduszach strukturalnych oraz o programach operacyjnych,
- stworzenie systemu monitoringu i kontroli finansowej wykorzystania funduszy.
Inicjatywa Wspólnotowa EQUAL jest częścią strategii Unii Europejskiej na rzecz stworzenia większej liczby lepszych miejsc pracy i zapewnienia szerokiego do nich dostępu. Jest ona finansowana przez Europejski Fundusz Społeczny [EFS]. Ma na celu testowanie i popieranie – poprzez współpracę ponadnarodową – nowych sposobów zwalczania wszystkich form dyskryminacji i nierówności na rynku pracy. Dotyczy to zarówno osób zatrudnionych, jak i poszukujących pracy. EQUAL obejmuje również działania na rzecz społecznej i zawodowej integracji osób ubiegających się o status uchodźcy.
Bezpośrednie wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw oraz realizację projektów ukierunkowanych na rozwój zasobów ludzkich. Tak szerokie zakreślenie obszarów wsparcia ma się przyczynić do wspierania spójnego, stabilnego i długotrwałego rozwoju społeczno-gospodarczego polskich województw.
Ważnym zadaniem jest aby zachęcić do napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Stworzyć warunki sprzyjające unowocześnianiu i wzrostowi konkurencyjności polskich towarów i usług.
Poszerzyć grona przedsiębiorców mających świadomość polskiej polityki gospodarczej i zagranicznej w zakresie obrotu towarami strategicznymi oraz znających krajowe i międzynarodowe uwarunkowania i wymogi prawne.
Wzmocnić działania promujące Polskę jako kraj atrakcyjny turystycznie.
Pobudzenie przedsiębiorczości
Celem polityki jest stworzenie takiego modelu gospodarki, który byłby jak najbardziej przyjazny dla przedsiębiorców. Wśród priorytetowych zadań są zmiany natury prawnej. Część regulacji w zakresie usuwania barier i przeszkód w funkcjonowaniu przedsiębiorstw.
Podejmowanie inwestycji przez przedsiębiorców wiąże się z koniecznością pokonania szeregu barier i trudności, które dotyczą zarówno inwestorów krajowych jak i zagranicznych. Przedsiębiorcy skarżą się przede wszystkim na niespójność i luki prawne, skomplikowanie systemu, wielość instytucji, nakładanie się kompetencji poszczególnych organów. Dlatego też zmiana przepisów prawnych regulujących życie gospodarcze ma stanowić impuls dla wzrostu ich przedsiębiorczości.
Przedsiębiorcy borykają się również z problemem braku środków finansowych na podjęcie działalności i rozwój firmy. Nie mogą wyłącznie bazować na własnym kapitale czy wypracowanych zyskach, zwłaszcza w sytuacji inicjowania nowego przedsięwzięcia, które z reguły w początkowej fazie jest deficytowe. Dlatego też konieczne jest podejmowanie działań prowadzących do wzrostu dostępności środków finansowych na przedsięwzięcia rozwojowe.
Bardzo ważnym czynnikiem w rozwoju gospodarki i likwidacji bezrobocia jest obniżenie podatków oraz składek dla ZUS co pozwoliło by pracodawcy natrudzić więcej pracowników. Również obniżenie kredytowej stopy procentowej. Obniżenie stóp procentowych od kredytu pozwoliło by na rozbudowanie bądź rozszerzenie działalności gospodarczej tym samy stworzyło by to nowe miejsca pracy.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 7 minut