profil

Czy zgadzam się ze stwierdzeniem, że cierpienie jest siłą kształtującą człowieka?

poleca 87% 103 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Cierpienie jest nierozerwalnie związane z ludzkim losem, dotyka każdego człowieka, nie można przed nim uciec. Choć jest zjawiskiem bardzo powszechnym nie umiemy sobie z nim poradzić. Niektórzy twierdzą, że cierpienie jest siłą kształtującą człowieka. Trudno się z tym nie zgodzić, jednak należy pamiętać, że cierpienie może nie tylko ulepszyć, ale również i zdemoralizować człowieka.

Cierpienie można potraktować jako środek do wzbogacania własnej osobowości, przyjąć je z pokorą i godnością. W ten sposób cierpi Hiob, którego Bóg doświadcza wystawiając na próbę jego wiarę. Pozbawia go majątku, odbiera dzieci, wreszcie zsyła nań trąd. Hiob toczy wewnętrzną walkę między ludzką niezgodą i zwątpieniem, a wiarą w niezmierzoną mądrość Boga. Jednak nie załamuje się, kolejne doświadczenia tylko umacniają jego wiarę. Na obrazie Durera Hiob choć brudny, stary i obdarty patrzy z ufnością i pokorą.

Jakże inna jest postawa Judasza, gdy zrozumiał ogrom krzywdy, którą wyrządził zdradzając Chrystusa! Nie potrafi przyjąć cierpienia, ciężar winy jest zbyt duży, dlatego popełnia samobójstwo.

Jan Kochanowski, choć początkowo załamuje się po śmierci córki potrafi pogodzić się z losem. Owocem jego cierpienia jest przepiękny cykl „Trenów” ukazujący powolne godzenie się z losem. Kochanowski nie jest jedynym poetą, którego ukształtowało cierpienie.
Nie można zapomnieć o Władysławie Broniewskim, który, podobnie jak Wielki Humanista, w cyklu trenów „Anka” opłakuje tragicznie zmarłą córeczkę.

Cierpienia wojenne skłoniły młodego wieszcza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
do utrwalenia przeżyć swojego pokolenia w „Elegii o ... (chłopcu polskim)”. Adresatem wiersza jest młody chłopiec, któremu wojna odebrała dzieciństwo, sny i marzenia, a zmusiła do sięgnięcia po karabin i walki o wolność Ojczyzny. Choć to zadanie jest za trudne dla małych chłopców w za dużych hełmach, nie poddają się, walczą i kiedy trzeba giną z godnością. Cierpienie ich umacnia. Dzięki ich ofierze Polska odzyskała wolność.
Wiele lat wcześniej, we Wrześni, zaborcy zabronili modlić się w szkole po polsku. Dzieci zastrajkowały. Mimo dotkliwych kar, nie załamały się, wyrwały do końca. Represje przyniosły odwrotny skutek – te dzieci wyrosły na prawdziwych patriotów.

Pewien filozof napisał: „Szczęście ogłupia, tylko cierpienie wzmacnia i wzbogaca człowieka”, jednak należy pamiętać o Demeter i Edypie, którzy po stracie najbliższych niemal postradali zmysły.

Jak widać cierpienie może wywierać różny wpływ na psychikę ludzką. Ernest Hemingway napisał: „Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać”, niestety te słowa w obliczu cierpienia tracą sens. Cierpienie może kompletnie zniszczyć człowieka, ale może go też umocnić i skłonić do działania.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 2 minuty