profil

Czy renesansowa wiara w nieograniczone możliwości ludzkiego rozumu to naiwność czy też nie?

poleca 85% 101 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
William Szekspir Leonardo da Vinci

Zadajemy sobie pytanie czy renesansowa wiara w nieograniczone możliwości ludzkiego rozumu to naiwność czy też nie?
Na takie pytanie odpowiedzieć dokładnie jest bardzo trudno, lecz spróbuję to zrobić.
Na wstępie chciałbym przypomnieć, że renesans był też nazywany wiekiem odrodzenia i powracano w nim do antyku. Ludzie żyjący w tych czasach byli odkrywcami i innowatorami. To w renesansie żył wielki malarz i poeta oraz inżynier Leonardo da Vinci, Michał Anioł, William Shakespeare i wielu innych.
Byli oni wielkimi uczonymi i wiele im zawdzięczamy jednak wiara w nieograniczone możliwości umysłu to trochę egoistyczne stwierdzenie. Moim zdaniem to jest naiwność.
Dlaczego otóż, kiedy byśmy nazywali wynalazki okresu renesansu za największe to, co powiedzielibyśmy na wynalazki wieku XX i XXI? Dla nas ich wynalazki to przeżytki, które ładnie upiększają pokój w jakimś bogatym domu. Tak samo za paręset lat nasze wynalazki będą tylko jako dekoracja, a nie użytek domowy. Dlatego nie są one nieograniczone a umysł człowieka żyjącego w renesansie nie jest nieograniczony. Chociażby, dlatego że nie wynaleziono wszystkiego ani nie napisano wielu dzieł literackich oraz nie wykonano wszystkich dzieł sztuki. A gdyby był nieograniczony to być może stworzono by bombę atomową lub napisano by Trylogię Henryka Sienkiewicza. Uważam, że mówienie o swoich czasach w takich superlatywach to czysty subiektywizm. Ja sam nie uważam, że wiek XXI jest wiekiem nieograniczonych możliwości ludzkiego umysłu. Trzeba pamiętać, że po jakimś okresie nadejdzie następny i wprowadzi zmiany i unowocześnienia. Z drugiej strony ludzie w tamtych czasach nie mogli wiedzieć, że nadejdzie inny pod pewnym względem lepszy okres, który wniesie pewne zmiany w tym niektóre na lepsze. Dlatego jak wspomniałem na początku mojej wypowiedzi nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wiedząc tylko tyle. Zsumujmy więc – ludzie a okresu renesansu nie mogli wiedzieć czy będzie wiek dwudziesty ani że będzie druga Wojna Światowa i mogli wierzyć w to sentencję jednak jest to sformułowanie subiektywne które może nam powiedzieć że autor nie zastanowił się nad późniejszymi konsekwencjami swojej wypowiedzi.
Moim zdaniem była to naiwność i egoizm .

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Teksty kultury