profil

Łuszczyca

poleca 90% 103 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Jest to dość często występująca przewlekła i nawrotna choroba skóry, atakująca głównie ludzi dorosłych. Charakteryzuje się ona obrzmieniem skóry oraz widocznymi na niej srebrzystymi łuskami. Gdy łuski te zostaną zdrapane, skóra ulega zaognieniu, a na jej powierzchni ukazują się niewielkie, krwawiące punkciki, nazywane „krwawą rosą”. Łuszczyca może zaatakować całe ciało, najczęściej jednak występują wyraźnie odgraniczone od otoczenia obszary zajęte chorobą. Są to zazwyczaj łokcie, kolana, owłosiona skóra głowy, okolice pępka oraz odbytu.

PRZYCZYNY ŁUSZCZYCY.
Przyczyny łuszczycy są właściwie nieznane. Pewne jest, że mamy do czynienia z chorobą dziedziczną, której kolejne ataki są wywoływane przez czynniki zewnętrzne. Należą do nich czynniki mechaniczne jak ucisk, tarcie, a także bodźce psychiczne np. stres i niektóre leki. Jedną z przyczyn są również infekcje bakteryjne. Obrzmienie i złuszczenie i rogowacenie skóry jest spowodowane zbyt szybko postępującym procesem odnawiania się komórek naskórka.

OBJAWY ŁUSZCZYCY:
odgraniczone od otoczenia zmiany skórne, często łączące się w większą całość;
okrągłe, wypukłe ogniska zapalne;
warstwy srebrzystych łusek;
przy drapaniu pojawiają się krople „krwawej rosy”;
nierzadko zajęcie paznokci;
czasami opuchnięcie stawów.

PRZEBIEG CHOROBY.
Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną. Jest natomiast chorobą dziedziczną, ujawniającą się u 60% obciążonych nią genetycznie osób. Oblicza się, że choruje na nią około 2% społeczeństwa. U kobiet choroba ma różne nasilenie związane z okresami przemian hormonalnych w okresie dojrzewania, ciąży i przekwitania. W miarę upływu czasy dolegliwości ustępują, choroba jednak powraca co jakiś czas.
Łuszczyca nie jest niebezpieczna, lecz dolegliwości z nią związane są bardzo nieprzyjemne. Niekiedy atakuje ona również paznokcie lub mniejsze stawy, które mogą puchnąć lub sztywnieć.

LECZENIE ŁUSZCZYCY.
Najczęściej nie ma problemów z rozpoznaniem łuszczycy i postawieniem diagnozy. W razie wątpliwości lekarz wyśle próbkę do analizy laboratoryjnej. Zazwyczaj stosuje się leczenie ambulatoryjne przy pomocy przepisanych leków. W ciężkich przypadkach może być jednak wskazany pobyt w specjalistycznej klinice.
Całkowite wyleczenie choroby jest do dziś niemożliwe. Istnieją jednak szanse na uzyskanie poprawy. Łuszczycę leczy się objawowo. W przypadku lżejszych dolegliwości stosuje się maści złuszczające; skuteczne okazały się także kąpiele z dodatkiem soli mineralnych. Cięższe przypadki leczy się stosując miejscowo maści kortyzonowe lub środki cytostatyczne. Pewien skutek odnoszą także naświetlania promieniami nadfioletowymi.

ZAPOBIEGANIE ŁUSZCZYCY.
Nie istnieją metody zapobiegania tej chorobie. Gdy łuszczyca zaatakuje, wyraźną poprawę osiągnąć można dzięki starannej kuracji.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 2 minuty