profil

Funkcje Zamku Królewskiego w Warszawie w okresie międzywojennym

poleca 85% 139 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Józef Piłsudski

Zamek Królewski jest niewtpliwie jednym z najbardziej imponujcych zabytków w Warszawie. Został wzniesiony w latach 1598-1619, zaprojektowany przez włoskich architektów Giovanniego Trevano, Giacomma Rodondo i Mattea Castelli, na rozkaz ówczesnego króla Polski Zygmunta III Wazę. Od tego czasu to włanie Warszawa pełniła funkcję polskiej stolicy, a Zamek Królewski był miejscem wielu ważnych wydarzeń politycznych i kulturalnych.

Po 123 latach niewoli, Polacy w 1918 roku otrzymali upragnion niepodległoć. Jednak jeszcze przed odbyciem konferencji pokojowej w Paryżu, w Polsce uformowane zostały najważniejsze organy państwowe. Stopniowo powstał rzd, sejm oraz jurysdykcja. 9 grudnia 1922 r. Sejm wraz z Senatem obrał pierwszego prezydenta nowej Rzeczypospolitej; człowieka cieszcego się dużym autorytetem i szczerze oddanego pracy nad odbudow kraju - Gabriela Narutowicza. Jedyne siedem dni swojego urzędu sprawował w warszawskim Belwederze do pamiętnego dnia 16 grudnia, kiedy to padł ofiar zamachu z rk stronnictwa prawicowego. Funkcję Narutowicza po jego mierci objł Stanisław Wojciechowski.

Zamek Królewski był miejscem urzdzania dworskich przedstawień, na które zewszd zjeżdżały znane osobistoci. Goćmi zamku w Warszawie byli między innymi: wybitny pisarz powieci obyczajowych oraz noblista, Władysław Reymont; twórca noweli oraz powieci o tematyce patriotycznej Stefan Żeromski; czy Jarosław Iwaszkiewicz, znany prozaik, poeta i dramatopisarz.

Bardzo istotnym dla dalszych losów państwa polskiego wydarzeniem politycznym był zorganizowany 12 maja 1926 roku przez Józefa Piłsudskiego zamach majowy. Miał on na celu poprawę sytuacji gospodarczej w Polsce. Po ustpieniu ze stanowiska ówczesnego prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, oraz premiera Wincentego Witosa, ustrój państwa zmieniony został z demokracji parlamentarnej na autorytaryzm. Kandydatem, zreszt jedynym na nowego prezydenta RP był wybitny chemik, profesor Politechniki Lwowskiej Ignacy Mocicki, który w odróżnieniu do poprzednich prezydentów Polski władzę sw sprawował włanie w gmachu Zamku Królewskiego.

Ówczesna siedziba prezydenta okrelana była, ze względu na swe położenie nazywana "sercem Polski". To włanie std wychodziły najważniejsze ustawy, również w latach poprzednich; w Zamku Królewskim zrodziła się między innymi konstytucja 3 maja 1791 r. To włanie tu przysięgę swoj składały najważniejsze osobistoci państwa, premierzy, ministrowie itp. Zamek był docelowym miejscem zakańczania pochodów, czy triumfalnych uroczystoci. W murach Zamku Królewskiego została 23 kwietnia 1935 roku uchwalona konstytucja kwietniowa. W tym samym roku zmarł powszechnie lubiany i szanowany polityk Józef Piłsudski. Pochód pogrzebowy swój smutny marsz rozpoczynał w bramie Zamku Królewskiego.

Tu również popisywał się swym znakomitym talentem popularny piosenkarz Mieczysław Fogg. W 1938 roku, Urzdzone tu zostało ogromne przyjęcie z okazji dwudziestej rocznicy odzyskania niepodległoci.

Rok 1939, wybuch drugiej wojny wiatowej. Warszawa znajdowała się pod stałym ogniem wojsk Hitlerowskich. Ucierpiał też i Zamek Królewski, który został zbombardowany i częciowo spalony. Zdesperowane społeczeństwo podjęło akcję ratowania zbiorów oraz ocalałych elementów architektonicznych, rzeb i dekoracji. Postaci, która na zawsze przeszła do historii była osoba Kazimierza Brokla, historyka sztuki i muzeologa, który zginł podczas próby uchowania zbiorów palcego się zamku.

Jak pokazuje historia, Zamek Królewski zawsze był miejscem dokonywania najważniejszych przemian politycznych i kulturalnych. Pomimo, iż sam był wielokrotnie niszczony, za każdym razem jednak zostawał odbudowywany i rekonstruowany. Bogata jego historia przyciga wielu turystów zza granicy. Mylę, że warszawki Zamek Królewski, wraz ze wzniosł kolumn Zygmunta III Wazy, można uznać za symbol Rzeczpospolitej Polski.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty