profil

Zanalizuj i zinterpretuj wiersz "Posłuchajcie bracia miła".

poleca 85% 622 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

„Posłuchajcie bracia miła” to jeden z najbardziej znanych utworów polskiej literatury średniowiecza, pochodzący z XV w. Reprezentuje on niezwykle popularny w Polsce kult Matki Boskiej, zaliczmy go do gatunku poezji kolorystycznej. Utwór ten anonimowego autora posiada wiele tytułów: „Lament świętokrzyski”, „Żale Matki Boskiej pod krzyżem”, „Lament”.

Utwór ten składający się z ośmiu strof, jest monologiem Marii bolejącej nad stratą Syna. Pokazuje przede wszystkim, jak cierpi matka i jakimi więziami uczuciowymi jest połączona z Synem. Świadczą o tym liczne epitety np. „synku miły i wybrany”, „moja nadzieja miła”. W utworze Matka Boska i Jezus nie są przedstawieni jako osoby święte, lecz po prostu jak matka i syn

W pierwszych strofach utworu Maria wprowadza nas w atmosferę śmierci. W kolejnych dwóch opisuje, jak cierpi Chrystus. W szóstej strofie zwraca się do archanioła Gabriela. Siódma jest inwokacją do innych matek. Ostatnia strofa, składająca się tylko z dwóch wersów, jest podsumowaniem całego utworu.

„Posłuchajcie bracia miła” jest przepełnionym żalem, smutkiem i goryczą utworem liryki średniowiecza. Uważany jest nawet za arcydzieło tej epoki, w której Matka Boska była niezwykle popularna w literaturze literaturze i sztuce.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta