profil

„Buntuję się więc jestem”. Odwołując się do motywów skutków wyborów życiowych cenionych przez ciebie bohaterów literackich, rozważ zasadność zacytowanego przekonania.

poleca 85% 239 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Gabriela Zapolska Stefan Żeromski

Ponadczasowość słów Kartezjusza jest zadziwiająca . Człowiek zawsze buntuje się przeciwko zastanej rzeczywistości. Niezgodność z ludzkim losem odnajdujemy nawet w najstarszych dziełach literackich, będących przecież źródłem wiedzy o naszych przodkach.

Najstarszymi literackimi buntownikami byli biblijni rodzice wszystkich ludzi, Adam i Ewa. Nie byli posłuszni woli Boga i zjedli zakazany owoc zdobywając w ten sposób umiejętność rozróżniania dobra od zła. Rozgniewany Stwórca ukarał pierwszych buntowników. Ewa, od tej pory, miała w bólach rodzić potomstwo, zaś Adam musiał w pocie czoła pracować, aby wyżywić rodzinę. Karą dla obojga było wygnanie z Raju, krainy wiecznego szczęścia, symbolu domu.

Sprzeciw wobec Boga odnajdujemy także w epoce romantyzmu. Jednym z młodych spiskowców, przetrzymywanych w klasztorze ojców bazylianów jest Konrad, bohater III cz. Dziadów, który widząc cierpienia swojego narodu walczy z Bogiem. Wyzywa go na pojedynek dlatego , że ten rządzi światem bez miłości, że ze spokojem patrzy na ból i poniżenie ludzi. Bunt Konrada ma mu zapewnić władzę nad ludzkimi uczuciami, by mógł uczynić świat szczęśliwym. Pojedynek z Bogiem został przegrany, bunt bohatera był daremny.

Innym przykładem romantycznego buntu jest Kordian. Juliusz Słowacki przedstawia swojego bohatera jako samotnego buntownika , który znalazłszy w życiu cel , chce poświęcić mu się bez reszty. Przegrywając głosowanie w podziemiach katedry, Kordian będzie próbował sam zabić cara. Za swój bunt zapłaci pobytem w szpitalu dla wariatów, później stanął przed plutonem egzekucyjnym.

Lekarze leczą tylko ludzi bogatych, leczą tylko choroby, a nie przeciwdziałają ich przyczynom. Przeciwko takiemu stanowi rzeczy buntuje się doktor Judym, bohater „ Ludzi Bezdomnych” Stefana Żeromskiego, który sam pochodzi z nizin społecznych i uważa, że ma wobec najuboższych dług do spełnienia. Walczy z lekarzami, którzy swoją działalność ograniczają do wypisywania recept dla biednych, zaś rzetelnie leczą tylko bogatych.

Konflikt pokoleń, niezgoda wobec rodziców jest jednym z wątków powieści G. Zapolskiej pt. „Moralność Pani Dulskiej”. Przeciw tyrani tytułowej bohaterki usiłował zbuntować się Zbyszko. Swoim trybem życia, zachowaniem oraz poglądami próbował uwolnić się od podwójnej moralności matki.

Literatura uczy nas, że buntować się jest rzeczą ludzką. Czy warto zaczynać walczyć, jeśli tyle literackich przykładów wskazuje na to, że każdy bunt jest z góry skazany na przegraną. Jednak buntować się jest warto, bo to właśnie dzięki niemu poznajemy swoje prawdziwe oblicze oraz warto walczyć o własne zdanie. „ Buntuję się wiec jestem”, to ja człowiek buntuję się przeciw światu, bo chcę go zrozumieć, poznać i pokochać, by na końcu życia się z nim w pokoju rozstać.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty