profil

Czy literatura science fiction oraz fantasy dają autorowi więcej możliwości opisania świata rzeczywistego niż proza literacka?


poleca 86% 107 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Proza literacka w dzisiejszych czasach może być męcząca. Nie dość, że ludzie są zmęczeni swoim życiem, czytając prozę czytają też często o problemach innych ludzi, które są opisane w sposób naturalny i codzienny. Literatura science fiction i fantasy tworzy coś nowego, z czym człowiek jeszcze się nie spotkał i przez to staję się to bardziej intrygujące. Myślę, że literatura science fiction oraz fantasy dają autorowi więcej możliwości opisania świata rzeczywistego niż proza literacka.

W moim pierwszym argumencie chciałabym odwołać się do przytoczonego fragmentu utworu A., B Strugackich pt.: „Poniedziałek zaczyna się w sobotę”. Głównym bohaterem jest mężczyzna, który przeprowadza eksperyment na pięciokopiejkówce. Zauważył on, że płacąc magiczną monetą wraca ona z powrotem do jego kieszeni lub innych części garderoby i chce sprawdzić na jakich zasadach się to dzieje. Bohater próbował wielu sposobów na płacenie monetą, odbieranie reszty i za każdym razem skutkowało to czym innym. Przedstawiona historia znikającej pięciokopiejkówki jest elementem fantastycznym. Pozawala to na opisanie wydarzeń w innym świetle i utworzenie czegoś, co zaskoczy czytelnika swoją odmiennością odbiegającą od codzienności.

W następnym argumencie odwołam się do książki pt „Hobbit” autorstwa znanego twórcy literatury fantasy- J.R.R.Tolkiena. Cały utwór opiera się na magicznych wydarzeniach. Hobbit Bilbo Baggins wyrusza w podróż, aby wraz z czarodziejami zdobyć skarb ukradziony z ich wioski przed laty przez smoka Smauga. Bohaterowie nie są normalnymi ludźmi, ale podczas podróży spotyka ich mimo to wiele przeszkód. Pojawia się wiele motywów- miłości, przyjaźni, zazdrości, kradzieży i wielu innych. Zostały one jednak przedstawione w innej historii- nowej, wymyślonej przez Tolkiena.

W ostatnim argumencie chciałabym odwołać się do „Dzienników gwiazdowych” Stanisława Lema, który słynie z literatury science fiction. Główny bohater- Ijon Tichy wybrał się na podróż na inną planetę, ponieważ zaciekawiły go pewne stworzenia- kurdle i chciał je zobaczyć. Na planecie przeżył wiele przygód, ale ostatecznie zmarł wskutek uderzenia meteorytu. Udało się go ożywić, ponieważ kurdle zawsze przygotowane były na taką okoliczność, bo opady z kosmosu były u nich częste. Główny bohater jednak nie mógł zrozumieć takiego podejścia, możliwe, że ze strachu wrócił na swoją planetę. W tej historii również pojawiają się elementy świata fantastycznego, które pozwalają na przedstawienie jednej z wielu możliwych opcji wyglądu przyszłości. Autor przedstawił nam inny świat niż świat na Ziemi, co umożliwiło pokazanie problemów społeczeństwa teraźniejszego, jak i możliwe też przyszłego.

Podsumowując, uważam, że literatura science fiction i fantasy daje autorowi więcej możliwości opisania świata rzeczywistego. Można w niej przedstawić wiele różnorodnych motywów poprzez stworzenie czegoś nowego, różniącego się od normalnego życia, które czasem staje się zbyt monotonne. W literaturze science fiction i fantasy można znaleźć historie, które pozwalają nam oderwać się od tej monotonności, przedstawionej także w prozie literackiej. W utworach „Poniedziałek zaczyna się w sobotę”, „Hobbit” i „Dzienniki gwiazdowe” możemy dostrzec elementy różniące się od normalnych zjawisk, ale nadal bazujące na problemach świata rzeczywistego.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 2 minuty

Gramatyka i formy wypowiedzi
Materiały do matury