profil

Krasicki często zajmował się krytyką zachowań.

poleca 85% 341 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Ignacy Krasicki

Krasicki często zajmował się krytyką zachowań. Najwyraźniej widać to w jego satyrach, w których piętnował opisywane zjawiska. Najczęściej posługując się ironią, kpiną czy karykaturą. Poruszał ogólne problemy życia społecznego, zwracając szczególną uwagę na wady ich przyczyny i skutki. Jedynym z zachowań, jakie zostało poddane krytyce to pijaństwo.

Satyra „Pijaństwo” pokazuje w negatywnym świetle, jedną z polskich wad. Opiera się na dialogu dwóch postaci rozprawiających o skutkach pijaństwa. Jeden z nich opisuje libacje, w której brał udział. W trakcie biesiady w uczestników wstępował coraz większy duch walki, co zakończyło się w końcu bójką. W trakcie bijatyki ucierpiał gospodarz, który stwierdza: „Bogdaj w piekło przepadło obrzydłe pijaństwo! Cóż w nim? Tylko niezdrowie, zwady, grubiaństwo. Oto profit: nudności i guzy i plastry.”. Obaj uczestnicy rozmowy wymieniają skutki takiego zachowania, jak np.: utrata logicznego myślenia, nadwerężenie zdrowia, skrócenie życia, a nawet upodobnienie człowieka do zwierzęcia. Autor pokazuje, że należy z umiarem korzystać z alkoholu. W „Pijaństwie” została skrytykowana również źle pojęta przez Polaków gościnność. Z zabawnej puenty można wyciągnąć wniosek, że pijaństwo jest bardzo głęboko zakorzenione w tradycji polskiej- a nawet, że jest to wada nieuleczalna.

Analizując epokę w której tworzył Krasicki dochodzimy do wniosku, że jest to problem, który dotyczy również czasów współczesnych. Alkoholizm jest chorobą trudną do uchwycenia. Jej skutkiem jest uzależnienie psychicznie i fizycznie. Utrata kontroli nad wypijanym alkoholem jest dowodem słabego charakteru i najszybszą drogą do choroby. Spożywanie trunku degraduje człowieka w kategoriach moralnych, niszczy duszę i ciało. Ludzie nadużywający nie są akceptowani przez środowisko, co prowadzi do coraz większego zagłębiania się w chorobie. Pijaństwo staje się źródłem wielu problemów emocjonalnych. Na drugi plan oddala się rodzina, miłość i praca. Niejednokrotnie jest powodem przemocy w rodzinie.
Dzieje się to na wskutek utraty własnej tożsamości. Są osoby, którym wydaje się iż picie może imponować. Najczęściej są to ludzie słabi pozbawieni charakteru.

Skutecznie rozwiązujmy nasze problemy bazując na naszej sile miłości, odpowiedzialności i rodzinie. Nie pozwólmy aby alkohol zachwiał naszym życiem. Musimy mieć tę świadomość, iż trunek, który w odpowiednim wieku i odpowiedniej ilości jest stworzony dla ludzi, w nadmiarze jest zagrożeniem życia i człowieczeństwa.
Poruszony problem istnieje od wielu pokoleń i ciągle jest aktualny. Starajmy się go zmniejszyć. Pamiętajmy o zgubnych konsekwencjach tego nałogu.

Nie pozwólmy aby alkohol zawładnął naszą świadomością- żyjmy w trzeźwości.






Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 2 minuty

Teksty kultury