profil

Krytyka

poleca 100% 6 głosów

rzecz. ż

  1. ocena kogoś lub czegoś.
  2. grupa osób zajmujących się ocenianiem dzieł i wydarzeń artystycznych.
  3. dział piśmiennictwa zajmujący się ocenianiem dzieł i wydarzeń artystycznych.

 

(w zn. 1.) Praca wszystkich działów w przedsiębiorstwie poddawana jest krytyce (C. lp, ident. w Ms. lp) na corocznym zebraniu zarządu. W tym roku ustalono, że wyjątkowo dobrze pracował dział marketingu, a dział księgowości powinien zmienić organizację pracy.
– Mimo że słyszę ciągle negatywne opinie na mój temat, nie boję się krytyki (D. lp) i udowodnię, że dzięki moim metodom treningowym uzyskamy bardzo dobre wyniki! – powiedział trener, zwracając się do prezesa klubu.

(w zn. 2.) Po kolejnym festiwalu filmowym krytyka (M. lp) niemal jednogłośnie stwierdziła, że prezentowane filmy były przeciętne lub słabe i że lepiej byłoby, aby festiwal odbywał się co dwa lata lub rzadziej.

(w zn. 3.) Maciek przegląda czasopisma i zapoznaje się z całą krytyką (N. lp) teatralną z ostatniego roku. Po skończeniu szkoły chciałby studiować teatrologię i zostać recenzentem teatralnym.

Pochodzenie:

krytyk – osoba zajmująca się krytyką, recenzent,
krytyczny – oceniający coś (po odpowiedniej analizie), zazwyczaj rozumiane z odcieniem dezaprobaty, np. krytyczne recenzje – recenzje negatywne; także ciężki, przełomowy, np.: Marek lubił wspinać się w górach ze Zbyszkiem. Wiele razy, w krytycznych chwilach, kiedy dochodziło np. do załamania pogody, Zbyszek znajdował dobrą kryjówkę w skałach,
krytykancki – nastawiony na bezpodstawną krytykę bez analizy i głębszej oceny,
krytykować – (zwykle w sensie negatywnym) oceniać, ale wytykając błędy, ganić,
krytycyzm – postawa nacechowana potrzebą dokładnej analizy rzeczywistości, ze wskazywaniem jej wad i zalet, np. – Podziwiam krytycyzm Edwarda – powiedziała ciocia Hela. – Zanim zdecydował się na zakup samochodu, przeanalizował dziesiątki propozycji, a w jednym z salonów wdał się w dyskusję z pracownikami, wytykając im wady w opisie szczegółów technicznych auta.

Obecna postać

Kłopot z właściwym zrozumieniem słowa krytyka jako ocena wiąże się faktem, że słowo to najczęściej bywa odczytywane jako określenie negatywne i dlatego wyrażenia: poddać coś krytyce, skrytykować coś rozumiemy zazwyczaj jako wytknięcie wad czegoś. Właściwe zrozumienie intencji autora zależy w tym wypadku od kontekstu (SPJ), w jakim słowo się znajduje.

Podoba się? Tak Nie
Więcej informacji:

Materiał opracowany przez eksperta

Czas czytania: 1 minuta

Spis treści
  • Krytyka