profil

Analiza i interpretacja sonetu Francesco Petrarki "Jeśli nie masz miłości...".

Ostatnia aktualizacja: 2022-12-05
poleca 83% 318 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Sonet Francesco Petrarki pt.: "Jeśli nie masz miłości" skupia się nad uczuciami towarzyszącymi zakochanym ludziom, które zazwyczaj są sprzeczne.
Podmiotem lirycznym w tym utworze jest zakochany człowiek, który zwraca się w sposób bezpośredni do martwego życia oraz do uczucia, mianowicie bolesnej radości. Ma on pretensje o to, że żyje niepewnie, obawia się co przyniesie przyszłość. Osoba wypowiadająca się w sonecie nie wie co ma robić. Z jednej strony miłość jest nieobliczalna, nieprzewidywalna, niejednokrotnie sprawia ból, lecz z drugiej strony zakochany gorąco jej pragnie i nie wyobraża sobie życia bez niej.
Sonet Francesco Petrarci należy do liryki bezpośredniej i zbudowany jest z czterech strof, z których dwie pierwsze mają po cztery wersy, a dwie pozostałe po trzy.Podmiot liryczny wyraża swoje odczucia w sposób w pełni zaangażowany, o czym świadczą m.in. liczne pytania retoryczne-paralelizm składniowy oraz zdania wykrzyknikowe.

Sonet wybitnego twórcy renesansowego mówi o tym, jaka jest miłość. W pierwszej strofie podmiot liryczny zadaje sobie pytania, czy miłość istnieje, a także czy jest dobra, czy zła. W kolejnych strofach mowa jest o negatywnych uczuciach jej towarzyszących. Osoba zakochana nie jest w stanie kontrolować swojego życia. Nie wie czego pragnie.

Sonet powstały w XIV wieku jest wciąż uniwersalny, ponieważ miłość to uczucie towarzyszące nam nieustannie od zarania dziejów i wciąż wywołująca w nas wiele sprzecznych doznań.

Podsumowując, podmiot liryczny z "jeśli nie masz miłości.." jako osoba zakochana jest niepewny, ponieważ nie kontroluje niczego. Ma pretensje do swojego życia. Uważa je za martwe. Jest bardzo zagubiony. Mimo wszystko nie chce on jednak, aby mu ulżyło, bo mimo bólu, ceni sobie ten stan. Ludzie pragną miłości, choć wiąże sie z nią wiele cierpień.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Teksty kultury