profil

Zboże ( ogólna charakterystyka i zdjęcia )

poleca 83% 2879 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

ZBOŻE
Zboża zajmują szczególnie ważną pozycje wśród roślin uprawnych. Nasiona roślin zbożowych stanowią jedno z ważniejszych źródeł pożywienia człowieka, odgrywają ważną rolę w żywieniu zwierząt hodowlanych oraz są wykorzystywane jako surowiec przemysłowy. W skali światowej najwięcej uprawia się pszenicy, kukurydzy i ryżu.
Żyto zajmuje czołowe miejsce wśród upraw zbożowych w Polsce. Ziarno po przerobie na mąkę służy do wypieku chleba. Stosuje się również jako paszę treściwą i w niewielkich ilościach wykorzystuje do produkcji spirytusu. Ziarno ma barwę zielonkawą , żółtą lub brunatną .

Pszenica jest najbardziej rozpowszechnioną rośliną zbożową, użytkowaną głównie do przerobu na mąkę. Jest również surowcem do wyrobu kasz i słodu. Ziarno pszenicy zwyczajnie może być szkliste lub mączyste. Mąka uzyskana z pszenicy szklistej zawiera więcej glutenu i otrzymuje się z niej lepsze ciasto.

Jęczmień może być uprawiany w różnych warunkach klimatycznych, ma stosunkowo krótki okres wegetacji, jest bardzo plenny, może być jary lub ozimy. Jest on surowcem do wyrobu kasz, słodu browarnego i gorzelniczego, który jest z kolei surowcem do produkcji piwa i spirytusu. Ziarno nie nadające się do celów przemysłowych przeznacza się na pasze. Do produkcji kasz nadaje się jęczmień o ziarnie szklistym twardym, a do produkcji piwa - jęczmień jary, dwurzędowy o dużej zawartości skrobi i niewielkiej zawartości białka.
Owies wykorzystuje się głównie jako paszę treściwą. Pewne ilości owsa przerabia się na płatki owsiane, mączki odżywcze, kakao owsiane ( kakao z dodatkiem mąki owsianej ).

Kukurydza należy do najbardziej rozpowszechnionych roślin zbożowych na świecie. Ziarno kukurydzy przerabia się na mąkę, kasze, krochmal, syrop. Liście i łodygi służą do wyrobu papieru, płyt izolacyjnych i innych artykułów. Kukurydza ma również zastosowanie jako pasza.
Ryż jest uprawiany głównie w krajach azjatyckich. Wymaga ciepłego klimatu i dużej wilgotności gleby. Rozróżnia się dwie podstawowe grupy ryżu: glutenowy (kleisty) i skrobiowy (mączysty). Ziarna ryżu skrobiowego po ugotowaniu nie rozpadają się i nie wykazują skłonności do sklejania. Ryż przerabia się na kaszę, krochmal, puder kosmetyczny spirytus i piwo.

Gryka jest przerabiana na kaszę, rzadziej na mąkę. Charakteryzuje się dobrymi właściwościami smakowymi i dość wysoką wartością odżywczą. Owocem gryki jest trójgraniasty orzeszek, przeważnie o zabarwieniu ciemnobrązowym.

Proso ma niewielkie znaczenie gospodarcze. Uprawia się je gównie na ziarno, które służy do wyrobu kaszy jaglanej i na paszę.


SKŁAD CHEMICZNY ZIARNA ZBOŻOWEGO

Bogate w:
Wit. Z gr. B
Białko
Węglowodany
Niewielką ilość tłuszczu
Składniki mineralne (żelazo, magnez, cynk, miedź, fosfor, potas )
- wartość odżywcza mąki zależy od stopnia przemiału, ponieważ skł. odż występujące w ziarnie są rozłożone nierównomiernie
- najbogatszą w skł. odżywcze, częścią ziarna jest część zewnętrzna ponieważ zawiera - białko, witaminy z gr. B i tłuszcze
- zarodek ziarna na dużo cennych skł. Natomiast przy przemiale jest on usuwany.
- głównym składnikiem mąki jest skrobia 70% ( wys. Energetyczna ) występuje w bielmie.
Białka występujące w mące to:
Albuminy
Globuliny
Gluteiny
Prolaminy

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty