profil

Hydrosfera - skrót

Ostatnia aktualizacja: 2022-10-07
poleca 85% 104 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
lodowiec Transpiracja obieg wody w przyrodzie

Hydrosfera jest wodną powłoką Ziemi, jest to przestrzeń w której na Ziemi występuje woda. Do hydrosfery zalicza się oceany, morza, rzeki, jeziora, bagna, lodowce , pokrywę śnieżna, wody podziemne, wodę atmosferyczną. Hydrosfera obejmuje w takim razie wszystkie wody Ziemi czyli takie które nie są związane chemicznie ani fizycznie ze skałami litosfery czy organizmami biosfery.

Obieg wody w przyrodzie


Od momentu pojawienie się wody na Ziemi rozpoczął się proces jej obiegu. Aby mógł on zaistnieć potrzebne były siły które go zainicjowały i podtrzymywały. Były nimi: energia cieplna oraz grawitacja. Źródłem ciepła jest przede wszystkim promieniowanie słoneczne, niewielką rolę odgrywa też temperatura wnętrza Ziemi. W obiegu wody istotne są jej chemiczne i fizyczne właściwości, Chemiczne ponieważ woda niezbyt łatwo wchodzi w reakcje i dlatego może podlegać cyrkulacji, która ma charakter fizyczny. Fizyczna łatwość przechodzenia wody w różne stany skupienia przy stosunkowo wąskim zakresie temperatur (100 stopni) ułatwia proces jej obiegu. Niedostrzeganą cecha wody jest to, że przy spadku temperatury poniżej +4 stopni gęstość wody maleje. Natomiast w temperaturze +4 stopnie jej gęstość jest największa co pozwala na unoszenie się lodu na powierzchni wody ciekłej.

Ruch pary wodnej w atmosferze
Kondensacja - skroplenie, czyli skupienie cząsteczek pary wodnej w drobne krople.
Resublimacja – para wodna przechodzi bezpośrednio w postać śniegu lub lodu
Parowanie – ewaporacja, zmiana stanu skupienia wody w wyniku której przyjmuje ona postać lotną.
Sublimacja - parowanie z powierzchni śniegu lub lodu.
Transpiracja - parowanie z powierzchni roślin.

Woda opadowa wsiąka w podłoże i spływa podziemnymi warstwami wodonośnymi, Wody poziemne wypływając ze źródeł, tworzą cieki, Czasami woda w swym obiegu zostaje zatrzymana i tworzy jeziora lub mokradła jest to retencja. Woda wniknąwszy głęboko może zostać odcięta i uwięziona przybierając po dłuższym czasie postać wody reliktowej. Nie wiadomo czy układ hydrosfery jest zamknięty czy otwarty (wybuchy wulkanów dają wodę, przestrzeń kosmiczna zabiera.

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 1 minuta