Przydatność 55%

Chemia kosmetyczna- cz.5 Węglowodory

Autor:

Temat: węglowodory

Węglowodory nasycone:

Są związkami składającymi się z węgla i wodoru. Podstawowym źródłem węglowodorów są surowce naturalne tzn. gaz ziemny, ropa naftowa, węgiel kamienny. Powstały w wyniku przemian organizmów żywych w warunkach beztlenowych. Gaz i ropa powstały z martwych komórek bakterii natomiast węgiel powstał z paprotników zatopionych w bagnach.
Najprostszym węglowodorem nasyconym jest metan o wzorze CH4

Związki organiczne uszeregowane według wzrastających mas cząsteczkowych tworzą szereg homologiczny. W szeregu homologicznym każdy następny związek różni się o grupę ?CH2. wzór szeregu homologicznego węglowodorów nasyconych czyli Alkanów to:
CnH2n 2

Homologami metanu są:

- etan C2H6
- propan C3H8
- butan C4H10

Alkany mają wszystkie wiązania pojedyncze.

Związki organiczne należące do jednego szeregu homologicznego różnią się właściwościami fizycznymi (zmiany tych właściwości fizycznych następują regularnie) natomiast mają podobne właściwości chemiczne. W szeregu homologicznym alkanów od metanu do butanu to gazy, związki o liczbie atomów węgla od 5-15 to ciecze a powyżej 15 to ciała stałe.

Węglowodory nienasycone:
Dzielą się na Alkeny i Alkiny.

Alkeny mają jedno wiązanie podwójne. Podstawowym przedstawicielem alkenów jest eten o wzorze C2H4 o wzorze

Wzór szeregu homologicznego to:
CnH2n

Homologami etenu są:

- propen C3H6
- buten C4H8
- penten C5H10

Alkiny mają jedno wiązanie potrójne, podstawowym przedstawicielem jest etyn o wzorze .

Wzór szeregu homologicznego alkinów to :
CnH2n-2

Homologami etynu są:

- propyn C3H4
- butyn C4H6
- pentyn C5H8

Wyróżniamy także węglowodory aromatyczne których przedstawicielem jest benzen C6H6


Węglowodory stosowane jako surowce kosmetyczne:

a) nafta- jest to żółtawa ciecz, mieszanina węglowodorów, która używana jest w płynach na porost włosów.
b) olej wazelinowy- bezbarwna, oleista ciecz, mieszanina węglowodorów, nie rozpuszczalna w wodzie, używany jest do produkcji kremów, mleczek, olejków do opalania, brylantyny oraz do zabiegów kosmetycznych takich jak zmywanie i odtłuszczanie skóry. Zwany olejem mineralnym.
c) olej parafinowy- jest to bezbarwna, oleista ciecz, zawierająca głównie węglowodory nasycone, nie rozpuszcza się w wodzie, służy do produkcji kremów, mleczek, olejków do opalania, płynów do włosów, brylantyny oraz do zabiegów kosmetycznych takich jak okłady, maseczki, masaże, odtłuszczanie skóry. Zwany olejem mineralnym.
d) Parafina- stała substancja, tłusta w dotyku, mieszanina węglowodorów, otrzymywana z ropy naftowej, wykorzystywana jest do produkcji szminek, kredek, kremów, mleczek oraz do okładów i masek parafinowych. Zwane czasami tłuszczami mineralnymi.
e) Wazelina- jest to bezwonna, mazista, biało żółta substancja otrzymywana z przerobu ropy naftowej. Zawiera głównie alkany posiadające 12-20 atomów węgla w cząsteczce, nie rozpuszcza się w wodzie. Używana jest w kremach, mleczkach, maściach, szminkach, kredkach, brylantynach, pudrach oraz do natłuszczania i masażu skóry. W mieszaninie z tłuszczem działa na skórę zmiękczająco czyli jest emulnientem. W kosmetyce stosuje się także wazelinę kosmetyczną (uwodnioną). Jest to mieszanina wazeliny i wody, która konserwowana jest kwasem borowym i zawiera dodatek substancji zapachowych. Zwane czasami tłuszczami mineralnymi.

Przydatna praca?
Przydatna praca? tak nie 21
głosów
Poleć znajomym

Serwis Sciaga.pl nie odpowiada za treści umieszczanych tekstów, grafik oraz komentarzy pochodzących od użytkowników serwisu.

Zgłoś naruszenie