profil

Charakterystyka porównawcza Cześnika i Rejenta.

poleca 85% 106 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Cześnik Raptusiewicz i Rejent Milczek to główni bohaterowie komedii Aleksandra Fredry ?Zemsta?. Pierwszy z nich, Maciej, pochodził ze starego rodu szlacheckiego. Mieszkał w zamku, który był własnością jego bratanicy-Klary. Był starym kawalerem, lecz w końcu postanowił wziąć ślub. Chciał to przedsięwziąć by polepszyć swoją sytuację materialną. Jego wybór padł na Podstolinę-Hannę Czepiersińską. Bardzo często także zwracał się do ludzi ?mocium panie?. Miejsce zamieszkania Rejenta stanowił ten sam zamek, w którym mieszkał Cześnik, zajmował natomiast drugą część tegoż budynku. Wykupił ją dzięki swemu stanowisku w sądzie. Milczek był wdowcem. Jego synem był Wacław. Obaj pałali do siebie ogromną nienawiścią, która zapoczątkowała spór o mur.
Raptusiewicz był człowiekiem tęgim, postawnym i wysokim. Ubierał się w żupan przepasany pasem, z szablą u boku. Nosił również wysokie buty. Miał także problemy ze zdrowiem: cierpiał na kurcze żołądka i reumatyzm. Ruchy Cześnika były zawsze zamaszyste i energiczne. Cechowało go także uderzanie pięściami w stół oraz mówienie bardzo głośno. Starszy z Milczków był natomiast jego przeciwieństwem. Odznaczał się drobną oraz mizerną postawą. Ręce trzymał często złożone w wyrazie pobożności. Mówił także cicho i powoli.
Do głównych cech charakteru Macieja można zaliczyć porywczość i gwałtowność. Najlepiej poświadczyć o tym może jego własne nazwisko wywodzące się od słowa ?raptus?. Wyraz ten oznacza właśnie raptowność i porywczość. Zazwyczaj działał szybko, bez zastanowienia. Był zwolennikiem walki w przypadku zakończenia sporu. Wyjątkiem w jego czynach było wydanie Klary za Wacława (chciał wtedy dokuczyć Rejentowi). Raptusiewicz raczej nie był groźny. Najczęściej kończyło się na pogróżkach, lecz nic poza tym. Tylko raz Cześnik przelał słowa w czyn wyzywając swojego odwiecznego wroga, Milczka, na pojedynek. W młodości Maciej był gotów bić się z każdym, kto nie zgadzał się z jego poglądem. W jego części budził u wszystkich szacunek pomieszany ze strachem. Jednak, pomimo swojego wybuchowego charakteru, Raptusiewicz był osobą nieśmiałą w stosunku do kobiet. Można nazwać go patriotą po tym jak wziął udział w konfederacji barskiej w 1768 roku. Rejent natomiast był postacią cichą i skrytą. Jego nazwisko (Milczek), mówi samo o jego charakterze. Wyróżniał się ogromną determinacją, nie zważając na uczucia innych ludzi. Pozbawiony był wszelkich skrupułów. Poświadczyć o tym może sytuacja, w której on sam przekonywał Podstolinę, aby została żoną Wacława. Zrobił to nie zważając na dobro syna (choć wiedział, że ten kocha Klarę), na złość Cześnikowi (zabierając mu narzeczoną). Bardzo często powołuje się na wolę Boską słowami ?Niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba?. Wypowiadając te słowa, Rejentowi chodziło o własne interesy. Nie odczuwał szacunku dla Pana Boga, lecz traktował go jak zwykłego człowieka. Milczek był również postacią potrafiącą manipulować ludźmi podstępem. Przykładem tegoż zachowania może być wymuszanie na murarzach fałszywych zeznań przeciw Maciejowi. Na podstawie tego postępowania można również wywnioskować, że cechowała go inteligencja. Niestety, jego jedynymi celami w życiu były chęć pomnożenia majątku oraz wypędzenie jego odwiecznego wroga z zamku.
Uważam, że Aleksander Fredro dał naszym bohaterom wiele cech negatywnych. Sądzę, iż zrobił to, aby nas pouczyć, jak postępować w życiu. Mimo wszystkich wad, jakie miały te postacie, w bilansie zalet lepiej wypadł Maciej Raptusiewicz. Był postacią komiczną i śmieszną, dzięki swoim zachowaniom. Rejent natomiast, był raczej ponurym i bezwzględnym charakterem. Moim zdaniem Cześnik był bardziej pozytywną postacią od Milczka. Oczywiście nie powinno się go nazywać wzorem do naśladowania, lecz można się od niego nauczyć wielu rzeczy.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie