profil

Różne wizje zaświatów. Analizując "Tren X" J.Kochanowskiego i wiersz"Urszula Kochanowska" Bolesława Leśmiana zwróć uwagę na portret dziecka oraz kreację innych bohaterów.

poleca 85% 902 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Jan Kochanowski był poetą renesansu. Pisał fraszki i treny na cześć swojej zmarłej córki Urszuli. W każdym trenie wyrażał swój zal,tęsknotę i rozpacz jednak każdy z nich miał w sobie coś innego. Bolesław Leśmian był za to poeta z Młodej Polski, nawiązywał do starych idei.
W "Trenie X" J. Kochanowski, który jest utożsamiany z podmiotem lirycznym rozmyśla nad tym co stało się z Urszulka po śmierci. Pod postacią filozofa rozważna wszystkie możliwości. Przychodzą mu do głowy niebo, czyściec, raj, zamiana w ptaka i wiele innych miejsc. Ubolewa nad śmiercią i jej życiem pośmiertnym. Jest bardzo zrozpaczony jak każdy ojciec po stracie swojego dziecka. Sam sobie zadaje pytania i próbuje na nie odpowiedzieć. przedstawia Urszulkę z jak najlepszej strony, kochanego spokojnego dziecka. Pokazuje jak wielkim uczuciem miłości aj darzył. Chciałby ja przywrócić lub choć na chwile zobaczyć, mówią o tym słowa: "pociesz mię, jako możesz, a staw' się przede mną lubo snem, lubo cieniem, lubo mara nikczemna". Słowa te mogą być także skierowane do Boga jako zwątpienie w jego istnienie.
Bolesław Leśmian w swoim wierszu "Urszula Kochanowska" utożsamił Urszulkę z podmiotem lirycznym. Ukazany jest obraz nieba, w którym jest fałszywe szczęście. Bóg spełnił prośbę Urszulki i stworzył jej dom taki jaki miał w Czarnolesie. Obiecał jej, ze będzie ja odwiedzał i wypowiedział słowa: "Tylko patrzeć jak przyjdą stęsknieni rodzice", które narobiły Urszulce nadziei. Posprzątała i przygotowała się na ich odwiedziny. Czekała w nadziei, ze ich w końcu zobaczy Gdy usłyszała kroki zerwała się i pobiegła jak najszybciej do drzwi. Do ostatniej chwili myślała, ze to jej rodzice jednak doznała rozczarowania: "serce w piersi zamiera...Nie!...To-Bóg, nie oni!...". W całym wierszu ukazana jest jej tęsknota za domem, rodzicami,a także smutek i samotność . W niebie Bóg dal jej to co zechciała, jednak nie mogla mieć blisko osób, które kocha i przez to tak cierpi.
Dla Jana Kochowskiego była to osoba, którą kochał, dawała mu szczęście i sens życia.Natomiast dla Bolesława Leśmiana była ona tylko przykładem dziecka cierpiącego, osoba godna opisania. Kochanowski wyraża w trenie swoje uczucia, przeżycia, a Leśmian tylko opisuje zmarłe dziecko. Obydwa utwory są ze sobą powiązane postacią Urszulki. Przedstawiają rożne wizje zaświatów. W obu wierszach dziecko cierpi, tęskni i kocha. Jednak utwory ukazują rożne wizje i myśli.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Teksty kultury