• image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image

Chemia to jeden z najbardziej lubianych przeze mnie przedmiotów, a zarazem jeden z najtrudniejszych. Dla nas pierwszoklasistów jest to nowy przedmiot, co niesie za sobą wiele przeszkód i komplikacji. Poznaliśmy już podstawy chemii, a teraz mamy zapoznać się bliżej z jednym z podrozdziałów tego przedmiotu, a mianowicie z promieniotwórczością.

Promieniowanie zawsze było, jest i będzie nie odłączną częścią naszego życia. Moim zadaniem jest napisać zastosowania i zagrożenia promieniotwórczości.


Jednym z najbardziej znanych zastosowań jest medycyna - tak odkrycie promieniotwórczości wywołało prawdziwą rewolucję, a obecna medycyna w wielu dziedzinach opiera się na promieniotwórczej zdolności pierwiastków.
"Bomba kobaltowa", termin ten oznacza też urządzenie , służące do napromieniowywania przedmiotów lub organizmów żywych.
Sztucznie uzyskiwane promieniotwórcze izotopy jodu wykorzystuje się w diagnostyce oraz uleczaniu chorób tarczycy.
Rad 226 już w 1915 r. wykorzystywany był jako lek wzmacniający, jak również- w formie kremów - jako środek do odmładzania skóry.
Dopiero po paru latach zauważono, iż ten promieniotwórczy pierwiastek jest w stanie wywoływać nowotwory wtedy wycofano się z tych badań.
W 1931 r. po raz pierwszy wykorzystano do analizy tarczycy jod 131, co dało początek nowej gałęzi diagnostyki medycznej, scyntygrafii. Można ją zdefiniować jako przeciwieństwo analiz radiologicznych - obraz organów otrzymuje się, rejestrując promieniowanie dostarczonych do środka organizmu izotopów promieniotwórczych.
W scyntygrafii wykorzystuje się również gazy szlachetne -ksenon 133, krypton 85 (analizy perfuzji mózgu), gal 67 (w onkologii), selen 75 (w diagnozowaniu przytarczyc oraz kory nadnerczy).
Jesteśmy w stanie także zetknąć się z promieniowaniem sztucznym, bardzo często w czasie przeróżnych medycznych zabiegów diagnostycznych, np. prześwietlenia płuc, albo zabiegów leczniczych, przede wszystkim w terapii przeciwnowotworowej.

Kolejnym ważnym, bez którego niektórzy ludzie nie mogli by funkcjonować, zastosowaniem promieniotwórczości jest energetyka. Odgrywa ona bardzo dużą role w naszym życiu, praktycznie bez niej nie było by dzisiejszego świata, świata w którym żyjemy, i w którym jest nam tak wygodnie i dobrze. Energetyka jądrowa - to zespół zagadnień związanych z uzyskiwaniem na skalę przemysłową energii z rozszczepienia ciężkich jąder pierwiastków (głównie uranu 235). Energię tę pozyskuje się głownie w wyniku rozszczepienia jąder atomowych w reaktorach jądrowych w elektrowniach jądrowych i na okrętach jądrowych. W niewielkim stopniu wykorzystuje się energię rozpadów promieniotwórczych np. w zasilaczach izotopowych (SNAP).
Energetyka jądrowa obejmuje również problemy związane z wydobyciem uranu, przeróbką paliwa jądrowego oraz składowaniem odpadów jądrowych.

Przydatna praca?

Następna strona: 1 2 Następna Pokaż wszystko

Przydatna praca? tak nie 240
głosów
Poleć znajomym

Serwis Sciaga.pl nie odpowiada za treści umieszczanych tekstów, grafik oraz komentarzy pochodzących od użytkowników serwisu.

Zgłoś naruszenie
JAK DOBRZE ZNASZ JĘZYK ANGIELSKI? x ads

Otrzymałaś kupon na darmowe lekcje angielskiego.

3 MIESIĄCE NAUKI MOŻESZ MIEĆ GRATIS.
Odbierz kupon rabatowy