• image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image

Św. Łukasz rozpoczyna Ewangelię od opisu zapowiedzi narodzenia syna Elżbiety i Zachariasza oraz zwiastowania Maryi przez archanioła Gabriela. Zaraz potem następuje relacja z narodzenia Jana, podczas którego Zachariasz odzyskuje zdolność mówienia (odebraną mu uprzednio przez Gabriela). Następnie czytamy o narodzeniu Jezusa i jego okolicznościach (jedyny tak dokładny opis w Biblii), obrzezaniu, a także o ofiarowaniu Syna Bożego w świątyni, podczas którego nastąpiło również spotkanie ze starcem Symeonem. Potem Święta Rodzina wróciła do Nazaretu. Dwanaście lat później zdarzyła się sytuacja, kiedy rodzice* Jezusa przez nieuwagę zostawili Go w Jerozolimie. Kiedy później znaleźli chłopca w świątyni, On powiedział im, że przecież powinni wiedzieć, iż dąży do przebywania w domu swego Ojca.
Następny rozdział traktuje o przygotowaniu Jezusa do działalności. Czytamy tu o chrzcie Pana w Jordanie oraz o uwięzieniu i straceniu Jana Chrzciciela. Zapoznajemy się również z rodowodem Jezusa oraz z opisem kuszenia Go przez Szatana na pustyni.
Kolejny rozdział mówi o działalności Jezusa w Galilei. Czytamy o Jego pierwszym wystąpieniu w synagodze, uzdrowieniu opętanego, trędowatego oraz teściowej Szymona, a także o nauczaniu z łodzi i zapewnieniu rybakom udanego połowu. Później nastąpił pierwszy zatarg z faryzeuszami ? gdy Jezus uzdrawiał paralityka, odpuścił mu jego grzechy, co zostało przez nich uznane za bluźnierstwo. Kolejne sprzeczki z uczonymi w Piśmie wynikały podczas kolacji z Lewim i innymi celnikami, podczas spaceru po polu w szabat, kiedy to uczniowie zjadali kłosy oraz przy uzdrowieniu chorego (również w szabat). Potem Jezus spośród wszystkich uczniów wybrał dwunastu, których odtąd nazywał apostołami, a następnie wygłosił błogosławieństwa i przekleństwa oraz przykazał miłować nieprzyjaciół. Zalecił również powściągliwość w sądzeniu, potępił obłudę i opowiedział przypowieści o dwóch niewidomych oraz o drzewie i owocach. Następnie uzdrowił sługę setnika w Kafarnaum, wskrzesił młodzieńca z Nain i wygłosił świadectwo o Janie Chrzcicielu oraz o współczesnych mu ludziach. Później nastąpiło nawrócenie grzesznicy oraz wygłoszenie przypowieści o siewcy. Pewnego dnia, gdy płynęli z apostołami po Morzu Tyberiadzkim , Jezus dokonał cudu ? uciszył szalejącą po jeziorze burzę. W kraju Gergezeńczyków uzdrowił kolejnego opętanego, kobietę cierpiącą na krwotok i córkę Jaira. Potem dał apostołom władzę nad złymi duchami i moc leczenia chorób i wysłał ich, aby głosili Królestwo Boże (tzw. ?Pierwsze wysłanie?). Gdy wrócili, razem z Nim udali się do Betsaidy, gdzie nastąpiło pierwsze rozmnożenie chleba, a także wyznanie Piotra, w którym powiedział Chrystusowi, że uważa go za Mesjasza. Potem Jezus po raz pierwszy zapowiedział swoją mękę. W osiem dni po tym wydarzeniu Piotr, Jan i Jakub byli świadkami przemienienia Jezusa i Jego rozmowy z Mojżeszem i Eliaszem.

Przydatna praca?

Następna strona: 1 2 Następna Pokaż wszystko

Przydatna praca? tak nie 2210
głosów
Poleć znajomym

Serwis Sciaga.pl nie odpowiada za treści umieszczanych tekstów, grafik oraz komentarzy pochodzących od użytkowników serwisu.

Zgłoś naruszenie
JAK DOBRZE ZNASZ JĘZYK ANGIELSKI? x ads

Otrzymałaś kupon na darmowe lekcje angielskiego.

3 MIESIĄCE NAUKI MOŻESZ MIEĆ GRATIS.
Odbierz kupon rabatowy