Być egoistą ? czy to znaczy być złym człowiekiem?

Często się zastanawiam nad tym co to znaczy właściwie być egoistą. Z pomocą przyszła mi encyklopedia : ?Egoizm - nadmierna albo wyłączna miłość do samego siebie. Egoista kieruje się przeważnie własnym dobrem i interesem, nie zwracając zbytniej uwagi na potrzeby i oczekiwania innych. Odnosi wszystko do siebie, patrzy na świat poprzez pryzmat "JA", nie uznaje systemu wartości społecznie akceptowanych, żyjąc zgodnie z własnymi wartościami i przekonaniami.?
Ludzie od urodzenia mają w sobie coś z egoisty. Ale jest to wtedy egoizm etyczny, czyli pogląd mówiący, że każdy powinien robić to, co leży w jego własnym interesie. To raczej prawidłowe. Instynktownie robimy to, co jest dla nas korzystne. Najpierw wybieramy coś, co jest dobre dla nas, a potem dopiero istotny jest dla nas interes innych. "Jednak najbardziej egoistyczne prośby są w jakimś sensie najszczersze." ? powiedział kiedyś Paul Johnson.
Ale prawdziwy egoizm to zdecydowanie nic dobrego. Owszem, musimy mieć w interesie własną osobę, ale przecież istnieje na świecie tyle ludzi! Każdy, kogo spotkamy w swoim życiu liczy na choć odrobinę naszej dobroci. Nie musimy być altruistami, ale powinniśmy myśleć o innych. Wspomniałam wcześniej, że egoizm to nadmierna lub wyłączna miłość do samego siebie. Może więc wynika on z braku miłości. Tak naprawdę miłość jest egoizmem we dwoje, więc kiedy zabraknie tej drugiej osoby kończy się to właśnie nim? To na pewno wyrafinowana teoria, ale z pewnością prawdziwa. Przecież zakochani nie widzą świata poza sobą . Nie chodzi tu już o miłość pomiędzy dwojgiem ludzi, a może między rodzicem a dzieckiem. Jeżeli brak matczynej lub ojcowskiej miłości skończy się tylko egoizmem to nie można uznać tego za porażkę. Wynikają z tego o wiele gorsze rzeczy. Tylko dlaczego rodzice nie kochają? Ktoś by zauważył ? ?Nie mają czasu, pracują.? A może też są egoistami? To takie błędne koło. Egoizm rodzi egoizm. To przerażające, ale nieuniknione.
Jednak zdarza się i tak, że ludzie nadużywają naszej pomocy. Ja osobiście wiele razy spotkałam się z taką sytuacją. I to chyba najczęściej zachęca ludzi do bycia egoistą. Urażony człowiek często po prostu ?zamyka się? w swojej skorupce i od tej pory przestaje być wrażliwy na innych. Lecz to nie powinno zniechęcać. Nawet w biblii jest napisane ?(...) jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi.? To bardzo trudne i prawie niemożliwe dla tak prostej natury człowieka, a nawet chrześcijanina.
Według mnie jedną z najtrafniej określających samolubstwo osób jest Kazimierz Matan. "Niektórzy żyją jakby Kopernik nie istniał - myślą że wszystko kręci się wokół nich." - powiedział kiedyś. To bardzo proste stwierdzenie, ale za to jak dobitne. Ilustruje wszystko co tu napisałam. Egoizm jest ewidentnie złą cechą i należy ją w sobie przezwyciężać. Dzięki temu możemy stać się lepszymi ludźmi, ludźmi, którzy liczą się z innymi i chcą ich rozumieć. Ludźmi, którzy kochają.

Przydatna praca?
Przydatna praca? tak nie 200
głosów
Poleć znajomym

Serwis Sciaga.pl nie odpowiada za treści umieszczanych tekstów, grafik oraz komentarzy pochodzących od użytkowników serwisu.

Zgłoś naruszenie