profil

Czy poeci żyją wiecznie

poleca 85% 1796 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Adam Mickiewicz

Poeci żyją wiecznie, czy to prawda? Czy ta przenośnia jest aktualna i prawdziwa? Uważam, że tak. Swoją tezę postaram się potwierdzić w poniższej rozprawce.
?Nie wszystek umrę, wiem, że uniknie pogrzebu cząstka nie byle jaka.? ? ten cytat z wiersza ?Wybudowałem Pomnik? autorstwa Horacego jest dowodem, że twórczość poety zapewnia mu nieśmiertelność. Utwór ten stanowi podsumowanie dotychczasowej twórczości Horacego, oraz jest wyrazem dumy z własnego dorobku poetyckiego. Stanowi również podstawę do zastanowienia, zadumy. Czy Horacy wywyższał się, był przesadnie nieskromny? Wydaje mi się, że po prostu wiedział co pisze. Nawet jeśli jego poezja nie stałaby się sławna, gdyby ludzie nie czytali jej masowo, to i tak w sercach tych którzy mieli z nią styczność żyłaby nadal. To, czego ich nauczyła, przekazywaliby dalej, uczyli swoich potomnych tego, czego nauczył ich Horacy w swoich wierszach. Dlatego autor żyłby nadal. Żyłaby jego twórczość.
Adam Mickiewicz wielkim poetą był ? taką odpowiedź uzyskalibyśmy od przeciętnego Polaka zapytanego o autora ?Dziadów?. Ktoś bardziej ?zaawansowany? może powiedziałby o emigracji, o Maryli Weraszczakównie. Raczej nie byłoby takiego, który nie wiedziałby kim jest Adam Mickiewicz. To znaczy, że nie jest źle. Polski naród pamięta o swoim wielkim poecie. Ciało umarło, ale Mickiewicz żyje nadal. Gdzie? W naszych sercach i myślach. Zapisał się w nich swoją twórczością, w której zawarte myśli są nadal aktualne i na pewno jeszcze długo będą.
?Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz.? ? oto cytat z fraszki Jana Kochanowskiego ? ?Na zdrowie.? Zastanówmy się. Jan Kochanowski urodził się w 1530r. Tworzył w XVIw. Hmm? To prawie 500 lat temu. Od tamtego czasu trochę się zmieniło. Trochę, to nie znaczy wszystko. Teraz zastanówmy się nad tym, co zawiera cytat. Tłumacząc go na prostszy język otrzymamy mniej więcej takie zdanie: ?Nie doceniamy zdrowia, dopóki go nie stracimy.? Czy to prawda? Tak, to z pewnością prawda. Prawda, pochodząca sprzed około 500 lat. Ja tylko uprościłem ten tekst. Nie patrząc na słowa użyte przeze mnie, jest tu napisane to samo, co w cytacie na początku akapitu. Co to znaczy? To znaczy, że Jan Kochanowski nadal żyje. Żyje jego poezja, twórczość, i utwory które teraz uczą nas tego, czego uczyły 100, 200 i 500 lat temu. To, co pisał Kochanowski nadal jest aktualne.
Podsumowując, poeci na pewno żyją wiecznie. Dlaczego? Bo żyją w naszych sercach, w naszych umysłach. Bo ich utwory są nadal aktualne. Bo cały czas uczą nas nowych rzeczy. Bo są znani i wiemy o nich wiele. Bo korzystając z ich porad na pewno się nie zawiedziemy. Czy nie mam racji? Jeżeli ktoś uważa, że nie, jeszcze raz zamieszczę cytat z wiersza Horacego: ?Nie wszystek umrę, wiem, że uniknie pogrzebu cząstka nie byle jaka.? Uważam, że Horacy dobrze wiedział co pisze. Uważam też, że miał rację. Tak jak on, tak inni poeci na pewno będą żyli wiecznie.

Praca oceniona na -5 przez wymagającego nauczyciela j.polskiego ;)
by azi

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Podobne tematy