profil

Yellowston- kraina gorąca i pary

poleca 85% 188 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

YELLOWSTON ? KRAINA GORĄCA I PARY.
W 1872 roku prezydent Grant Yellowston ogłosił pierwszym na świecie parkiem narodowym, który ma ponad 9000 tyś. kilometrów kwadratowych. (obszar ten jest wyjęty z pod osadnictwa
i sprzedaży...)
NAZWA YELLOWSTON POCHODZI OD NAZWY, KTÓRĄ INDIANIE NADALI NAJWIĘKSZEJ RZECE PŁYNĄCEJ PRZEZ TEN TEREN.
Przez te tereny przebiega kontynentalny dział wodny. Wody rzek spływają do obu oceanów.
Jest tu szklana góra ? Obsidian Cliff, składająca się ze szkliwa wulkanicznego (obsydianu). Na Tarasach Minerwy znaleźć można naturalne, piętrowe wanny z nawaru kalcytowego spowite parą wodną, a w Fountain Paint Pot podziwiać błotne sadzawki zabarwione związkami mineralnymi na wszystkie kolory tęczy.
Największą atrakcją Yellowstone są gejzery, a każdy z nich zupełnie innny ? np.
? Old Faithful, który z hukiem wybucha mniej więcej co godzinę
i piętnaście minut, wyrzucając strumień wody na wysokość 60
metrów.
? Grotto strzelający w górę z białej krzemionkowej jaskini
? Riverside tworzy huk nad rzeką Firehole
? Steamboat ?największy gejzer na świecie, tryskający nieomal dwa razy wyżej niż Old Faithful, lecz bardzo rzadko i nieregularnie, czasami co cztery dni, a czasami co cztery lata.
Erupcja gejzeru jest wynikiem obfitości wody, silnego źródła ciepła
i takiej struktury skały, która tworzy naturalną ?sieć wodociągową:. Źródłem wysokiej temperatury jest dobywająca się z górnych stref płaszcza Ziemi płynna magma, która w Yellowstone znajduje się pięć kilometrów pod powierzchnią ziemi. Obfite opady sprawiają, że woda przesącza się przez porowatą skałę na głębokość 1500 metrów. Tam, w warunkach wysokiego ciśnienia, podgrzewana jest do temperatury znacznie powyżej 1000 C0. W trakcie procesów trwających stulecia przegrzana woda prze do góry, a w pobliżu powierzchni ziemi zmienia się w parę wodną, wyrzucając znajdującą się warstwę wody jako słup wrzątku. Erupcja gejzeru trwa tak długo, aż podziemna sieć wodociągowa zupełnie się opróżni, Kiedy gorąca woda znów wypełni od dołu podziemne zbiorniki, cykl rozpoczyna się od nowa.
W parku jest łącznie 10 tysięcy cieplnych osobliwości. Poza gejzerami są tu sadzawki gorącego, bulgoczącego błota, miejsca, z których wydobywa się siarkowa para pochodząca
z kanałów zwanych fumarolami, a także gorące źródła, często zabarwione przez glony na szmaragdowy lub turkusowy kolor.
Za wszystkie te zjawiska odpowiedzialny jest ogromny zbiornik gorącej magmy ukryty pod cienką warstwą skorupy ziemskiej, wciąż grożący erupcją.
Do erupcji doszło około 600 tysięcy lat temu. Blisko 2600 kilometrów kwadratowych GÓR SKALISTYCH objęły gwałtowne erupcje, pokrywając okolicę górą popiołu, zaś znaczny obszar Ameryki Północnej cienką warstwą pyłu wulkanicznego. Następnie pozbawiona podparcia skorupa ziemska zapadła się, tworząc kalderę (krater) o powierzchni 3100 kilometrów kwadratowych.
Późniejsze erupcje wypełniły kalderę popiołem i lawą, blokując pierwotne koryto rzeki i tworząc jezioro Yellowstone. Jednak rzeka, zasilana wodami z lodowców topniejących podczas trzech zlodowaceń oraz gorącą wodą i parą, z czasem przerwała blokadę, tworząc WIELKI KANION rzeki Yellowstone. Dziś spływa ona z jeziora licznymi, majestatycznymi wodospadami.
Na wzgórzu SPECIMEN RIDGE można zobaczyć skamieniałe drzewa, (świadectwo dawnych erupcji) w których rozpoznać można platany, orzechy, dęby, derenie i magnolie. Miliony lat temu zostały one pogrzebane w popiele wulkanicznym i żużlu. Z powodu braku tlenu nie uległy jednak spaleniu.
Przez kolejne miliony lat organiczne tkanki drzew, komórka po komórce, zastąpione zostały krzemionką, a kiedy żużlowy płaszcz uległ całkowitej erozji, odsłonił kamienne eksponaty prehistorycznych drzew.
Na niektórych partiach wzgórza znajdują się pozostałości 27 takich lasach, ułożone piętrowo jedne na drugich. Każdy z tych lasów rósł w tym samym miejscu przez kilkaset lat i każdy po kolei, pogrzebany w żużlu
i popiele, powoli kamieniał.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty