profil

Czy w pewnych sytuacjach trzeba buntować sie przeciwko władzy?

poleca 85% 176 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Władza istnieje od zawsze, nie tylko w naszym świecie ale takze w świecie zwierząt czy roślin. W każdym czasie historycznym, w literaturze spotykamy motyw władzy i władcy. Bunt jest motywem, który istnieje juz od początku ludzkości. Pojawił sie na ziemi wraz z pierwszymi ludzmi, Adamem i Ewą. Zbuntowali sie oni przeciwko potędze Boga.
Przykładem buntu jest postawa Antygony z dramatu Sofoklesa. Antygona buntuje sie zakazom Kreona (władcy Teb), który zakazuje jej pochować brata. Bohaterka chce pochować i pochowała godnie brata ale spotyka ją za złamanie prawa śmierć.
W mitologi buntownikiem jest Prometeusz. Zbuntował sie on przeciwko Bogom w imię dobra ludzkości. Mimo, że Prometeusz został strasznie ukarany - zwyciezył.
Kolejnym Przykładem buntu jest Radion Roskulnikow ze ,,Zbrodni i kary", Fiodora Dostojewskiego, który buntuje sie przeciwko zasadom panującym na świecie. Bohater na kazdym kroku zauwaza nierównośc społeczną np. ze jedni mają pieniądze, a inni nie. Radion znajduje niemoralny i niezgodny z prawem sposób na przełąmanie zła w społeczeństwie - morderstwo. jak pozniej przemyślał był to strasznie zły pomysł.
Podsumowując, mysle że trzeba w pewnych sytuacjach buntować sie przeciwko władzy. Osoby które buntują sie przeciwko władzy często ponoszą konsekwencje ale bunt istnieje od zawsze i bedzie istniał.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta