profil

Uczenie się języków obcych – to moda czy dążenie do niezbednej w dzisiejszych czasach umiejętności?

poleca 86% 103 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Zastanawiając się nad powyższym tematem, dochodzę do wniosku, iż uczenie się języków obcych jest dążeniem do opanowania niezbędnej w dzisiejszych czasach umiejętności.
Po pierwsze, XX wiek cechuje dynamiczny rozwój nauki wyrażającej się w postępie technicznym, elektronice i „erze komputerów”.
Po drugie, językiem uniwersalnym „komputerowym” jest język angielski. Pierwsze programy komputerowe pisane były w języku angielskim. Aby móc w miarę sprawnie obsługiwać komputer trzeba było znać ten język. Lata osiemdziesiąte cechuje wielki rozwój elektroniki, a co za tym idzie komputerów. Obecnie prawie na każdym stanowisku pracy znajduje się komputer i pracownicy powinni przynajmniej w minimalnym zakresie znać język angielski. Dlatego też już w szkole podstawowej uczymy się języków obcych, a niektórzy z nas pogłębiają znajomość języka na specjalistycznych kursach.
Po trzecie, od poszukującego pracy pracodawca wymaga znajomości przynajmniej jednego języka obcego. Im lepsza znajomość języka, tym bardziej satysfakcjonująca praca i lepsze za nią wynagrodzenie. Młodzi ludzie chcą w bardzo krótkim czasie (po ukończeniu studiów) „zrobić karierę”, chcą „błyszczeć” wśród innych, a ponadto chcą dużo zarabiać. Dlatego też znajomość języków obcych jest jedną z dróg do osiągnięcia celu. Z całą pewnością niektórzy chcą w oryginale czytać dzieła Szkekspira, Hugo czy Dostojewskiego. Dla nich znajomość języków wiąże się także z przyjemnością obcowania z literaturą, historią, z tekstami oryginalnymi.
Poza tym w chwili obecnej Polska przygotowuje się do wstąpienia do Unii europejskiej będzie istniała możliwość (w zasadzie już istnieje) swobodnego poruszania się po zjednoczonej Europie, podejmowania tam legalnego zatrudnienia. W związku z powyższym znajomość języków obcych jest niezbędna do realizacji wyżej wymienionych celów.
Z drugiej jednak strony znajomość języków obcych w dzisiejszych czasach jest w pewnym sensie snobizmem i modą. W dobrym tonie jest mówić o swoim dziecku, że uczy się języków obcych lub, że już je zna. Świadczy to również o zaangażowaniu rodziców w tworzeniu dla dziecka lepszego jutra.
Niewątpliwie, uczenie się języków obcych jest to dążenie do opanowania niezbędnej w dzisiejszych czasach umiejętności. Doskonalenie języków obcych pozwala na swobodne porozumiewanie się z innymi narodami, na podjęcie pracy odpowiedniej do posiadanych przez nas kwalifikacji.
W naszym regionie poszukiwani są ludzie ze znajomością języka rosyjskiego. Powiat chełmski graniczy z Ukrainą, na przejściu granicznym w Dorohusku odprawia się wiele samochodów, towarów. Trzeba umieć poprawnie wypełniać dokumenty celne. Znajomość języka do tego jest niezbędna.
Dla mnie nauka języków jest nie tylko drogą do osiągnięcia celu, ale przede wszystkim przyjemnością. Cieszę się bardzo z tego, że z łatwością czytam teksty w obcym języku, rozumiem, co do mnie mówią cudzoziemcy. Chętnie oglądam filmy w oryginalnej wersji językowej. Marz ę o tym, aby wybrać się w podróż po Europie i sprawdzić czy opanowałam już umiejętność porozumiewania się w języku obcym. Nie ukrywam, że zależy mi również na tym, aby w przyszłości znajomość języków pomogła mi znaleźć dobrą pracę, była atutem przetargowym w rozmowach z pracodawcą. Myślę, że tak samo uważa wielu młodych ludzi.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty