profil

Jakie są powinności artysty? Kim jest artysta? Własna definicja sztuki.

poleca 85% 334 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Orfeusz

Co to jest sztuka? Myślę, że nikt nie jest w stanie dokładnie tego określić, ponieważ każdy odbiera ją inaczej. Ktoś powie, że dana piosenka ma rytmiczną melodię i pełen przekazu tekst, a inna osoba ją określi jako kocią muzykę. Sztuki nie można podzielić na gorszą ani lepszą, bo gusta ludzkie są zróżnicowane. Według mnie, zalicza się do niej wszelka twórczość artystyczna, począwszy od malarstwa, przez literaturę, muzykę, rzeźbiarstwo i wielu innych dziedzin, kończąc na teatrze.

Twórcą sztuki jest artysta ? osoba, której zainteresowania odbiegają od zainteresowań zwykłych ludzi. Taki wrażliwy i utalentowany człowiek chce przekazać fragment swojej duszy i myśli, który często jest napiętnowany osobistymi przeżyciami. Każdy z nich ma inne podejście do życia i inspiracje, ukryte gdzieś w ludzkiej podświadomości. Jego dzieła mogą wyrażać tęsknotę, miłość, a także nienawiść czy złość. Poznając sztukę, poznajemy jednocześnie wnętrze samego artysty.
Niestety nie każdą osobę możemy nazwać twórcą sztuki. Myślę, że ma to swoje dobre strony. Gdyby wszyscy mogli tworzyć sztukę, to świat stałby się zupełnie inny, np. poezja straciłaby całą swoją magię i piękno.

Jakie są powinności artysty? Przede wszystkim taka osoba powinna się rozwijać, brnąć do przodu, a nie tkwić wciąż w tym samym miejscu, nie zamykać się na jednym etapie. Według mnie musi próbować czegoś nowego, wprowadzać w swą twórczość coraz to bardziej wyszukane idee.
Jaki ma być jego stosunek wobec człowieka?
Artysta musi prezentować swoje dzieła innym. Powinien uważnie słuchać opinii ludzi na temat swojej twórczości i być odporny na krytykę na podstawie zasady ?co nas nie zabije, to nas wzmocni?. Dzięki różnym komentarzom artysta tworzy kolejną rzecz według oczekiwań ludzi. Myślę, że to nie jest do końca dobry sposób. Owszem, otoczenie ma naprawdę duży wpływ na artystę, ale powinien być szczególnie lojalny i szczery wobec siebie i własnych przekonań.

Chciałabym teraz nawiązać myśl do tekstu Wittlina, dotyczącego Orfeusza. Dawny Orfeusz miał dar poskramiania przeróżnych bestii dzięki sztuce, a jego współczesny odpowiednik nie posiada takiej mocy. Piekło tego mitycznego artysty znajdowało się w Hadesie, w świecie umarłych. Obecnego ? na ziemi.
Jaki możemy wyciągnąć z tego wniosek? Obecni twórcy kultury nie mają takiego wpływu na świat jak w dawnych czasach. Dla teraźniejszych ludzi liczą się głównie władza, znajomości i pieniądze ? są one złymi czynnikami i każdy z nas o tym dobrze wie. Dzisiejsi Orfeusze ? Artyści ? starają się nas wyciągnąć ze ?szpon bestii? i oderwać nas od szarości naszego życia. Czasami im się to udaje, lecz ostatnimi czasy niestety coraz rzadziej.

Człowiek w każdej dziedzinie życia może być twórczy. Do kształtowania takich postaw może przyczynić się sztuka, nie tylko, jeśli jest tworzona, ale również, jeśli jest przeżywana i rozumiana. Niejednokrotnie w dziełach artystów odkrywamy piękno otaczającego nas świata. To sprawia, że możemy oderwać się codzienności i dostrzec piękno naszego otoczenia. Bez sztuki i artystów, świat nie miałby sensu ? na wiele prawd nikt nie zwróciłby uwagi i wielu uczuć nie potrafilibyśmy zdefiniować.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Podobne tematy
Gramatyka i formy wypowiedzi