profil

"Biblia" jako księga ponadczasowa.

poleca 85% 1263 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Stworzenie Adama

Najczęściej mówi się o niej - Pismo Święte, ponieważ jest zbiorem pism uznanych za święte. Biblią jednak interesują się nie tylko chrześcijanie i żydzi - chętnie czytają ją także wyznawcy innych religii oraz ateiści.
Dlaczego? Bo jest dziełem, które ukształtowało światopogląd i kulturę współczesnych ludzi. Człowiek, który nie zna Biblii, nie rozumie wielu dzieł sztuki - powstałych przed wiekami i tworzonych obecnie. Do Biblii odwoływali się artyści wielu dziedzin sztuki oraz filozofowie. Można powiedzieć, że Biblia to księga ponadczasowa i postaram się to udowodnić w toku dalszych rozważań.
Na poparcie mojej tezy chciałabym przytoczyć jako argument rolę Biblii w życiu człowieka. Otóż, prezentuje ona różne wzorce zachowań, postawy ludzi wobec świata, Boga i drugiego człowieka. Ukazuje w różnym świetle naturę człowieka, pokazuje jego cechy i słabości. Pismo Święte zawiera uniwersalny kodeks moralny, czyli przykazania którymi każdy człowiek powinien się kierować w życiu. Biblia także mówi, co jest dobre, a co złe. Jest to wzór moralnych postaw nie tylko dla chrześcijan i żydó, ale także dla ludzi bez względu na rasę, czy wyznanie.
Dodatkowym argumentem świadczącym o słuszności tej tezy zawartej w temacie jeste to, że Biblia jest źródłem wielu motywów, z których nadal czerpią pisarze, malarze, rzeźbiarze, muzycy i poeci niemal wszystkich narodowości. Jest tak wiele dzieł ukazujących motywy biblijne, że nie sposób ich wszystkich wymienić. Od wieków artyści nawiązują do przypowieści i związanych z nimi postaciami, a także do wydarzeń takich jak niewola egipska czy stworzenie świata. Jako przykład motywów biblijnych, do których nawiązali sławni malarze mogą posłużyć takie dzieła jak: "Stworzenie Adama" czy "Arka Noego" Michała Anioła"; "Wieża Babel" Pietera Brugel'a, a także obraz Rembrandta zatytułowany "Syn Marnotrawny" ukazujący przypowieść o synu marnotrawnym.
Ostatnim argumentem, który przytoczę jest to, że Biblia próbuje odpowiedzieć na najtrudniejsze pytania stawiane przez ludzkość. A mianowicie - o powstanie świata, o Boga, o śmierć czy życie wieczne. Odpowiedzi na te pytania ukryte są czasami w metaforach, czasami w przypowieściach. Trzeba dogłębnej interpretacji, by uzyskać odpowiedź na nurtujące pytania.
Z tego co napisałam jasno wynika, że Biblia to księga ponadczasowa. Jest inspiracją dla wielu artystów i poetów, czy drogowskazem dla ludzi chcących żyć zgodnie z zasadami Boga. Także zawiera odpowiedzi na pytania dotyczące życia na ziemi. To dzięki znajomości Pisma Świętego rozumiemy znaczenie takich frazeologizmów jak: "zakazany owoc"; "hiobowe wieści"; "wdowi grosz"; czy "wieża Babel". Na zakończenie przytoczę słowa Anny Kamieńskiej: " <> weszła tak głęboko w kulturę całego naszego świata, naszej cywilizacji, że trudno jest jej nie znać i nie szanować. Jej treść przenika naszą kulturę, naszą literaturę, nasze dzieła sztuki. Imiona bohaterów biblijnych są dla nas ciągle wspólnymi znakami jak imiona naszych rodziców czy dziadkó, jak nazwiska naszych narodowych bohaterów."

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 2 minuty