profil

Wpływ poruszających się pojazdów mechanicznych na skażenie środowiska naturalnego.

poleca 85% 1663 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Zanim zacznę szczegółowe przedstawienie ww. tematu pragnę zadać sobie pytanie,,Czy człowiek szanuje Ziemię??.
Ziemia dostarcza nam: powietrza do oddychania, wody do picia, roślin i zwierząt; ponadto samoczynnie usuwa odpady. Ludzie są pierwszymi istotami, których wymagania przerosły owe dary. Od tysiącleci jesteśmy uzależnieni całkowicie od bogactw naturalnych ziemi. Dziś eksploatujemy naszą planetę w tak oszałamiającym tempie, że niektóre z tych bogactw są na wyczerpaniu. Niszczymy Ziemię tworząc, coraz to nowe zakłady pracy takie jak: huty, kopalnie, elektrownie i fabryki. Powszechne są także wysypiska śmieci przez nikogo niekontrolowane oraz nagminnie używane różnego rodzaju pojazdy mechaniczne. Nie są to jedynie lokalne problemy. Mają one charakter globalny. Uwagę zwracają również nadmierne połowy ryb, zanieczyszczenie wody przez statki czy smog wywołany spalinami przemysłowymi i samochodowymi!

To samochody mają pierwsze miejsce w niszczeniu nam najbliższego środowiska naturalnego. Silniki spalinowe używane w pojazdach mechanicznych-autach, ciężarówkach czy autobusach ? są głównym zagrożeniem dla środowiska naturalnego i dla naszego zdrowia. Podczas pracy każdego silnika z rur wydechowych samochodu wydobywają się gazy spalinowe. Jest to mieszanina gazów będących produktami spalania paliw, z domieszką tlenu i niepalnych składników powietrza; przy spalaniu zupełnym ? dwutlenek węgla i wodór oraz ślady metanu. W gazach spalinowych otrzymywanych w procesie spalania zasiarczonych paliw stałych, ciekłych i gazowych znajduje się również gazowy dwutlenek siarki, będący przyczyną tzw. kwaśnych deszczów niszczących lasy i zakwaszających glebę. W gazach spalinowych powstałych w wyniku spalania etyliny jest obecny trujący dwutlenek ołowiu. Z rur wydechowych pojazdów wydobywają się takie gazy jak: tlenki węgla i azotu oraz węglowodory. Szkodliwe dla człowieka są też związki ołowiu (metalu ciężkiego) zawarte w benzynie i spalinach samochodowych. Coraz więcej ludzi zapada na choroby dróg oddechowych a w szczególności na astmę. Pojazdy mechaniczne mają też negatywny wpływ na niektóre zjawiska występujące w atmosferze takie jak np. efekt cieplarniany czy także kwaśne deszcze i zanieczyszczenie wód, o których pisze poniżej.

W wielu krajach wprowadza się coraz ostrzejsze przepisy dotyczące dopuszczalnych ilości substancji trujących w gazach spalinowych. Niestety, co roku przybywa coraz więcej samochodów, a to pociąga za sobą określone konsekwencje dla środowiska naturalnego. Popyt na pojazdy mechaniczne powoduje również, iż zwiększa się wzrost wydobycia rud metali, produkcji elementów gumowych i tworzyw sztucznych, oraz co najważniejsze liczba zanieczyszczeń.

Wyjaśnię pokrótce pojęcie efektu cieplarnianego.
Działalność ludzka może naruszyć równowagę miedzy ciepłem dochodzącym do Ziemi, a ciepłem wypromieniowanym z Ziemi, co spowoduje ocieplenie atmosfery ziemskiej. Istnieje ok. 30 gazów cieplarnianych, które pochłaniają promienie podczerwone (emitowane przez ziemię). Najważniejszy z nich to dwutlenek węgla. Ma on 50% udziału w efekcie cieplarnianym.. Działalność ludzi powoduje zwiększenie zawartości jego w atmosferze.

Wspomnę teraz o kolejnym zmartwieniu ekologów-kwaśnych deszczach.
Kwaśne zanieczyszczenia powietrza powodują 4 gazy:
-tlenki siarki SxOy (szczególnie dwutlenki siarki)
-tlenki azotu NxOy
-węglowodory CxHy
-ozon O3

Są to deszcze zawierające kwaśne zanieczyszczenia środowiska. Mają one niekorzystny wpływ na uprawy, zanieczyszczają wodę, niszczą budynki, ubrania, powodują choroby itp.
Kwaśne deszcze wpadające do rzek są jedną z przyczyn zanieczyszczenia powietrza.

Ciekawostka jest SMOG typu Los Angeles.
Powstaje w słoneczne, bezwietrzne dni ze spalin samochodowych. Wydalany z silników dwutlenek azotu pod wpływem promieniowania przechodzi cykl przemian, w wyniku których powstaje m. in. ozon. Reaguje on ze znajdującymi się w spalinach węglowodorami. Powstaje przy tym wiele toksycznych substancji.

Po przedstawieniu możliwości zanieczyszczeń przez pojazdy warto by wiedzieć jak się przed nimi bronić.
Wszystkie samochody powinny być wyposażone w katalizatory. Zmniejszają one stężenie zanieczyszczeń zanieczyszczeń spalinach o 90%, poprzez redukcję tlenków azotu, tlenku węgla i węglowodorów. Powinna być także używana benzyna bezołowiowa, która nie zanieczyszcza powietrza i gleby szkodliwymi dla zdrowia związkami ołowiu.
Badania wykazały, że gdybyśmy zamiast jeździć prywatnymi samochodami, przesiedli się do środków transportu zbiorowego moglibyśmy również zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska. Gdyby nastąpił wzrost korzystania z publicznych środków transportu o 1%, emisja CO2 obniżyłaby się o 15%.

Na tych słowach kończę tą pracę i mam nadzieję, że każdy, kto ją przeczyta weźmie sobie moje przemyślenia głęboko do serca, ponieważ Ziemia jest naszym wspólnym dobrem i powinniśmy ją i jej bogactwa zachować dla przyszłych pokoleń.


Bibliografia:

1. Portal internetowy Onet. pl.
2.,,Ziemia??Co i jak-tom 39 Wydawnictwo ATLAS.
3.Encyklopedia popularna PWN.
4.Encyklopedia Multimedialna PWN-Fizyka.
5.Encyklopedia szkolna-przyroda polska.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 4 minuty