profil

Świat pozbawiony ogrodów byłby uboższy

poleca 85% 139 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Leopold Staff

Człowiek zawsze obcował z przyrodą, odkąd pojawił się na ziemi. Natura była dla niego nie tylko źródłem pożywienia czy miejscem schronienia. Rośliny działały kojąco na zmysły i pozwalały oderwać się od rzeczywistości.
Już w VII w.p.n.e. człowiek zaczął dostrzegać walory wizualne otaczającej go roslinności. Postanowił ją ujarzmić, nadać jej konkretną formę. Przykładem tego są chociażby wiszące ogrody Babilonu, które powstały z rozkazu króla Nbuchodonozora II. Były one symbolem piękna i dowodem miłości króla do jego małżonki Amyitis, ale równoczesnie podkreślały potęgę i władzę panującego. Z czasem zaczęły powstawać coraz to nowe koncepcje planowania i formowania przyrody. Powstały ogrody francudkie, których charakterystyczną cechą była symetria oraz równo przystrzyżone drzewa i krzewy. Zupełnie odwrotna była koncepcja ogrodów w stylu angileskim. Zrywał on ze sztucznością i rygorami ogrodów barokowych i nawiązywał do naturałnych ogrodów krajobrazowych. Ogród stał się ważną częścią życia człowieka.
Motyw ogrodu był obecny w literaturze i do tej pory jest często wykorzystywany przez poetów i pisarzy. Przykładem może być utwór Leopolda Staffa "Ogród Przedziwny". Poeta przedstawia go jako pełen życia, łagodności i prostoty. Natura żyje w nim w zgodzie z człowiekiem, wszędzie panuje spokój i radość. Jonasz Kofta w utworze "Pamiętajcie o ogrodach" przedstawił ogród jako miejsce naszego schronienia. Ogród może również symbolizować odrodzenie lub powrót do życia. Najlepszym tego przykładem jest "Tajemniczy ogród" frances Hodgson Burnett. W powieści opisana jest historia dwojga dzieci, które pod wpływem budzącej się do życu natury, zmieniają się wraz z nią. Tak jak martyw ogród, który zaczął powoli odzywać i rozkwitać, tak i one z brzydkich, złośliwych, stawały się pełne życia i energii.
Uważam, że świat bez ogrodów nie byłby tak barwny. Ludzie nie mieliby, gdzie uciec od szarej rzeczywistości, a i literatura byłaby uboższa. Martwi mnie jedynie fakt, że we współczesnym świecie ogród zyskał miano miejsca rekreacyjnego. Przestano zwracac uwage na walory estetyczne, a skupiono się na jak najlepszym zagospodarowaniu terenu. Mam nadzieję, że ludzie nie zapomną o prawdziwych ogrodach, które cieszą wszystkie ludzkie zmysły.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty