Przydatność 75%

Budowa i rola układu krwionośnego- przydatne informacje

Autor:

Układ krążenia nazywamy również sercowo-naczyniowym. Składa się z dwóch połączonych ze sobą układów: krwionośnego i limfatycznego. Układ krwionośny u człowieka jest zamknięty. Oznacza to, że krew nie wlewa się do jam ciała, ale krąży w systemie naczyń krwionośnych, zwanych żyłami i tętnicami.

Funkcje układu krwionośnego:
-dostarcza wszystkim komórkom tlen pobrany z pęcherzyków płucnych, substancje odżywcze pobrane z jelit oraz wodę;
-odprowadza do narządów wydalniczych dwutlenek węgla oraz szkodliwe produkty przemiany materii;
-rozprowadza substancje wytwarzane w organizmie;
-bierze udział w zjawiskach obronnych i odpornościowych ustroju;
-wyrównuje ciepłotę ciała (ma dużą pojemność cieplną);
-utrzymuje stały skład środowiska wewnętrznego ustroju.

Układ krwionośny jest zbudowany z serca oraz naczyń krwionośnych. Tętnice wyprowadzają krew z serca do tkanek, natomiast żyły zbierają krew z tkanek i wprowadzają ją do serca. Znajdujące się pomiędzy tętnicami a żyłami naczynia włosowate (włośniczki) stanowią jedyne miejsce w organizmie, w którym zachodzi wymiana substancji między krwią a płynem tkankowym, otaczającym wszystkie komórki ciała.

Ściany tętnic i żył są zbudowane z trzech warstw:
-zewnętrznej: utworzonej z tkanki łącznej włóknistej;
-środkowej: zbudowanej z mięśni gładkich i tkanki łącznej sprężystej;
-wewnętrznej: składającej się z płaskich komórek śródbłonka.

TĘTNICE, które wyprowadzają krew z serca, mają grube i elastyczne ściany, przystosowane do przeciwstawiania się wysokiemu ciśnieniu krwi wytłaczanej z komór serca. Ponieważ zawierają tkankę łączną sprężystą, mogą ulegać odkształceniom i pulsować, dzięki czemu aktywnie uczestniczą w rozprowadzaniu krwi. W ich warstwie mięśniowej, znacznie grubszej niż w żyłach, znajdują się liczne zakończenia nerwów układu autonomicznego, które regulują napięcie mięśni, a w konsekwencji tempo przepływu i ciśnienia krwi w całym układzie krwionośnym.

ŻYŁY prowadzące krew z tkanek do serca mają ściany cieńsze niż tętnice, mniej elastyczne i bardziej rozciągliwe. Ze względu na niskie ciśnienie płynącej krwi żyły są zaopatrzone w zastawki, zapobiegające jej cofaniu się.

NACZYNIA WŁOSOWATE są zbudowane z jednej tylko warstwy bardzo delikatnych komórek śródbłonka. Ściany naczyń włosowatych są cienkie, dzięki czemu między znajdującą się w nich krwią a płynem tkankowym może zachodzić ciągła wymiana substancji.
Najczęściej naczynia włosowate stanowią łącznik między tętnicami i żyłami, tworząc rozległe sieci, których wielkość w obrębie danego narządu lub tkanki zależy głównie od ich aktywności w procesach przemiany materii. W mięśniach szkieletowych , wątrobie, mózgu, jelitach czy płuchach ilość naczyń włosowatych jest znacznie większa niż np. w tkance tłuszczowej, a np. w soczewce oka czy tkance chrzęsnej nie ma ich wcale.

W niektórych narządach, np. nerkach (w kłębuszkach nerkowych) sieć naczyń włosowatych powstaje wyłącznie z rozgałęzień tętnicy. Układ taki jest nazywany SIECIĄ DZIWNĄ i pełni nieco odmienne funkcje. Nie uczestniczy w wymianie gazów oddechowych (O2, CO2) i substancji odżywczych, ale zapewnia utrzymanie wysokiego ciśnienia oraz szybkiego tempa przepływu krwi. W wypadku nerek warunki te są niezbędne do przefiltrowania krwi i wytworzenia moczu pierwotnego. Inny nietypowy układ sieci naczyń włosowatych (będący także siecią dziwną) to tzw. UKŁAD WROTNY, w którym krew przepływa między dwiema sieciami naczyń włosowatych zespolonych ŻYŁĄ WROTNĄ. Występuje on w narządach jamy brzusznej, np. w jelitach i w wątrobie. Dzięki takiemu połączeniu bogata w składniki pokarmowe krew z jelita dostaje się bezpośrednio do wątroby, która pełni funkcję filtra oraz magazynu substancji niesionych z przewodu pokarmowego. W ten sposób krew opuszczająca wątrobę jest oczyszczona i zawiera ilość substancji odżywczych odpowiadającą bieżącym potrzebom organizmu.

Przydatna praca?
Przydatna praca? tak nie 125
głosów
Poleć znajomym

Serwis Sciaga.pl nie odpowiada za treści umieszczanych tekstów, grafik oraz komentarzy pochodzących od użytkowników serwisu.

Zgłoś naruszenie