profil

Rozwój techniki na przykładzie komputera

poleca 85% 883 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Komputer znany nam dzisiaj i tak powszechnie używany w domu w szkole ,w biurach i długo można by jeszcze wymieniać, bo jego zastosowanie jest wszechstronne. Nie zawsze tak wyglądał jak teraz. Dzięki gwałtownemu rozwojowi techniki w XX w. bardzo szybko powstawały coraz to nowsze komputery. Obmyślano coraz to lepsze i bardziej funkcjonalne urządzenia czy też programy, które aż do tej pory cały czas są udoskonalane.
Pierwszym urządzeniem, które przyczyniło się do powstania pierwszego komputera była maszyna różnicowa do liczenia (ulepszony kalkulator) skonstruowana przez anglika Charlesa Babbage.
Maszyna ta była napędzana przez silnik parowy. Obliczała ona tablice logarytmów metodą różnic skończonych i zapisywała wynik na metalowej blaszce. Jego wynalazek bardzo przyczynił się do powstania pierwszego komputera, ponieważ były tam stosowane różne rozwiązania z późniejszych komputerów. Technika szła coraz to bardziej do przodu, powstawały coraz to nowsze maszyny, aż w końcu John William Mauchly i Presper Eckert w 1943-1945r. skonstruowali pierwszy komputer. Nazywał się on ENIAC (Elektroniczny Numeryczny Integrator i Komputer), oparty na przełącznikach zbudowanych z lamp elektronowych. Maszyna ta zajmowała powierzchnię 140 m2, ważyła 30 ton, mierzyła 5,5 m. na 24,5 metra. Zbudowana była z ponad 18.000 lamp elektronowych, 1.500 przekaźników, pobierała prąd elektryczny o mocy 150 kW. W jednej sekundzie mógł wykonać 5.000 operacji dodawania. Jej system wentylacyjny miał wbudowane dwa silniki Chryslera o łącznej mocy 24 KM. Jego włączenie powodowało przygasanie świateł w całej Filadelfii. Pierwszy komputer był wielki, powolny i zawodny. 23 grudnia 1947 r. pracownicy firmy AT&T Bell Telephone Laboratories wynaleźli tranzystor. Otrzymali za niego nagrodę Nobla w 1956r. Tranzystor posiada takie same właściwości jak lampa elektronowa, ale jest znacznie szybszy, rzadziej ulega uszkodzeniu, zużywa mniej energii i emituje mniej ciepła. Komputery używające tranzystorów są ok. 1.000 razy szybsze od lampowych. Również i w Polsce zaczęto produkować komputery. Pierwszy polski komputer został zbudowany i uruchomiony w Warszawie w 1958 roku i nosił nazwę XYZ. Zespołem twórców kierował prof. dr inż. Leon Łukaszewicz. XYZ był modelem laboratoryjnym użytkowej maszyny; po późniejszych zmianach projektowych na bazie tego komputera tworzono serię maszyn ZAM-2. Maszyna początkowo nie miała stałej pamięci, tylko RAM oparty konstrukcyjnie na opóźnieniu ultradźwięku w rurze wypełnionej rtęcią.
W roku 1960 dostała pamięć bębnową. Wejście/wyjście poprzez prymitywną konsolę sterującą i reproducer kart (później czytnik taśmy). Niektóre fragmenty maszyny znajdują się w Muzeum Techniki w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Około roku 1968 Douglas Engelbart z Instytutu Badań w Stanford zademonstrował światu system który obsługiwał tak znane nam z teraźniejszości elementy takie jak: mysz, klawiatura czy też okienkowy interfejs użytkownika. Na rynek w latach 70 zaczynają wchodzić układy scalone ( III i IV generacji ), które powodują dalszą miniaturyzację części komputera. W jednym układzie scalonym znajduje się około 3mln tranzystorów. 24 sierpnia 1972 r. firma Intel stworzyła mikroprocesor 8008. Był to 8-bitowy układ o częstotliwości zegara 200 kHz. Mógł wykonać 300.000 instrukcji na sekundę i zaadresować 16KB pamięci. Procesor ten składał się z 3.500 tranzystorów. Teraz możemy zobaczyć jak szybko technika szła do przodu, gdyż jeszcze polski komputer XYZ miał takie słabe parametry techniczne w porównaniu z tym komputerem. W latach 70-tych powstał PC (komputer osobisty) - Apple, dzieło Steve Woźniaka (polaka) i Steve Jobsa. Komputer ten składał się z 30 - 40 układów scalonych, w tym z procesora typu 6502, współpracował z klawiaturą oraz wykorzystywał ekran telewizyjny. Obecnie komputer osobisty zawiera wszystkie swoje układy funkcjonalne w jednej obudowie i zajmuje mało miejsca. Największa rewolucja techniczno ? komputerowa nastąpiła w latach 2000 ? 2005, kiedy to wiele firm było już założonych i rynek nasycał się nadmiarem różnorodnych produktów komputerowych. Każda firma starała się aby przyciągnąć do siebie jak największą liczbę klientów poprzez coraz to nowsze nowinki techniczne, które miały zachęcić nas do wypróbowania rzeczy tej właśnie firmy. Po sukcesie komputerów osobistych przemysł komputerowy zaczął wprowadzać jeszcze mniejsze i lżejsze komputery przenośne typu "laptop", następnie komputery typu "notebook" i wreszcie komputery kieszonkowe. Jak sama nazwa mówi, komputer kieszonkowy jest na tyle mały, że mieści się w kieszeni marynarki. Ma on w przybliżeniu rozmiary kalkulatora, lecz jest bardziej wszechstronny.
Z pewnością w najbliższych latach i tak dzisiejsze komputery będą przestarzałe, ponieważ technika w tym kierunku rozwija się bardzo szybko. Dzisiejsze dość niskie ceny komputerów i łatwy dostęp do sieci Internetu pozwalają na to aby w prawie każdym domu był komputer. Jednym słowem, technika zawładnęła całym światem.

Autor: Kamil ...... klasa Ic PG2 Pszczyna

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty