profil

Historia Myślenic od "nowej lokalizacji - 1513"

poleca 90% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

W 1513r. syn Jordana Poganowicza Mikołaj Jordan dokonał tzw. ?nowej lokalizacji? miasta. Zmarł w 1521r. Wójtostwo po nim objęła żona Anna, a zaraz po niej jaj syn Wawrzyniec Spytek Jordan. Wawrzyniec uważany był za znakomitego przedstawiciela rodu Jordanów. Był on Kasztelanem krakowskim, piastował wiele różnych stanowisk oraz godności. Wawrzyniec posiadał również 50 wsi i kilka miast. Kilka lat po objęciu wójtostwa wybudował w Myślenicach szpital dla ubogich z kaplicą św. Urbana oraz duży dwór pełniący funkcję obronną, zwany był ?Nowym Zamkiem?. Był on zlokalizowany przy dzisiejszej ulicy Żeromskiego. Wawrzyniec przyjmował w swoim zamku najznakomitszych gości np. Mikołaja Reja. W roku 1557 ofiarowała kasztelani krakowskiej wójtostwo w Myślenicach oraz sołectwa Bysinę, Polankę i Borzętę. Od XVI w. W Myślenicach prężnie działała huta szkła. Nowi właściciele Myślenic nie dbali już o nie tak jak ich dziedziczni wójtowie. Było to powodem powolnego podupadania Myślenic, do czego w znacznym stopniu przyczyniło się spustoszenie, jakie zasiali w Myślenicach Szwedzi w 1655 r. W XVIII w. Zamek Wawrzyńca popadł już w całkowitą prawie ruinę.
Po pierwszym rozbierze Polski w 1773 r. rząd austryjacki z ?dóbr? kasztelani krakowskiej utworzył Cesarsko- królewską Ekonomię w Myślenicach, która w 1777 r. została zakupiona na licytacji przez księżną Franciszkę z Krasińskich- żonę króla Augusta III Sasa. Pięć lat później utworzono w Myślenicach cyrkuł, który 37 lat później zlikwidowano. Tereny zajmowane przez cyrkuł myślenicki włączono do cyrkułu wadowickiego. W latach 1784- 1785 miasto od księżnej przejął skarb państwa. Celem tej transakcji było uwolnienie Myślenic od wszelkich zewnętrznych zależności. Dolną i Górną Wieś (obecnie Dolne i Górne Przedmieście) Krasińska darowała swojej córce, księżnej Marii Carigan. Po jej śmierci w 1851 r. po podziale dóbr (1868) wsie te odziedziczyła jej córka Augusta. W 1874r. Myślenice znów zmieniły właściciela. Tym razem była to księżna Cecylia Lubomirska, która nabyła je od Augusty. Około 1930r. właścicielem dóbr myślenickich o powierzchni 80 ha był książę Lubomirski. Dolna i Górna wieś utworzyły z Myślenicami wspólną gminę. W 1929r. włączone je ostatecznie w skład Myślenic. Wówczas również Zarabie zostało włączone w skład miasta. W okresie między Pierwszą a Drugą Wojną Światową nastąpił szczególny rozwój Zarabia pod względem uzdrowiskowym. W 1921r. zbudowano jaz i zalew na Rabie. Na terenie Zarabia powstało wiele willi drewnianych jak i murowanych. W tym okresie powstał także Dom Zdrojowy i liczne pensjonaty.
Nocą z 22/23.VI.1936r. miał miejsce słynny ?marsz na Myślenice?. Kierował nim Adam Doboszczyński; był on niedaleko położonych Chorowic. W marszu uczestniczył około siedemdziesięciu bojówkarzy. Ich wyczynem było poprzecinanie linii telefonicznych płynących z Myślenic, rozbrojenie posterunku policji, najście na ówczesnego starostę Antoniego Basarę, zdemolowanie sklepów żydowskich na rynku oraz podpalenie bóżnicy. Za popełnione winy Doboszczyński został skazany na rok więzienia.
Za czasów okupacji Niemieckiej w Myślenice były siedzibą Komendy Obwodu Armii Krajowej. Po zakończeniu wojny w Myślenicach rozwinął się przemysł. W 1952r. do miasta przyłączono wieś Chełm. Obecnie Myślenice są wysokozurbanizowanym i uprzemysłowionym miastem.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty