profil

Oskarżenie Balladyny o zbrodnię podlegające karze śmierci

Ostatnia aktualizacja: 2021-02-01
poleca 83% 2931 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

TEZA: Sprawiedliwości stanie się zadość

Uważam, że stwierdzenie sprawiedliwości stanie się zadość jest jak najbardziej trafne i prawdziwe. Sądzę tak, ponieważ każdego dosięga kara za jego przewinienia bez względu na zawód bądź pozycję społeczną.

Dobrym przykładem na udowodnienie tej tezy jest wątek dzieła Juliusza Słowackiego "Balladyna", a mianowicie oskarżenie Balladyny o zbrodnie podlegające karze śmierci. Jak wiemy Balladyna była ubogą chłopką, a małżeństwo z Kirkorem uczyniło ją grafinią, później królową. Pomimo statusu społecznego jednak i ją dosięgła ciężka ręka sprawiedliwości.

Będąc królową, bohaterką wedle zwyczaju musiała być również sędzią. W czasie swojego krótkiego panowanie zdążyła osądzić tylko trzy sprawy. Pierwszą z nich było wniesienie oskarżenia przez lekarza królewskiego na osobę, która otruła Kostryna. Balladyna osądziła, że jest ona winna śmierci. Drugą sprawą była sprawa Filona, który oskarżał mordercę Aliny. Królowa wydała wyrok: "Winna jest śmierci". Trzecią i ostatnią sprawą sądową podczas panowania bohaterki było wniesienie skargi starej Wdowy przeciw wyrodnej córce, która wychodząc za grafa wyrzekła się starej matki i w nocy w burzę wypędziła ją z zamku. Władczyni uznała, że wyrodna córka jest winna śmierci. Mówiąc to wydała na siebie po raz trzeci wyrok śmierci i w tymże momencie piorun ugodził ją w samo serce.

Przykład Balladyny udowadnia to, że w literaturze, jak i w prawdziwym życiu każdy ponosi karę za to, co zrobił. Jeśli nie wymierzą jej sami ludzie, to wymierzy ją los, bez względu na zawartość konta bankowego. Każdy kiedyś odpowie za swoje czyny.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta