profil

Pielęgnacja skóry suchej.

poleca 87% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Podczas codziennej toalety unikać należy wody, szczególnie tej mocno chlorowanej, oraz kontaktu skóry z tradycyjnym mydłem, które może silnie wysuszać i tak już pozbawioną wilgoci powłokę naskórka. Dla zachowania witalności skóry twarzy i ciała trzeba przede wszystkim unikać słońca i wizyt w solarium lub jeśli nie można zrezygnować z brązowej opalenizny i kąpieli słonecznych, przynajmniej ograniczać je do minimum. Promieniowanie UVA i UVB przyspiesza dodatkowo proces starzenia się cery. Osoby z suchą skórą powinny bezwzględnie zapomnieć o wszelkiego rodzaju maseczkach ściągających oraz gruboziarnistym peelingu, preparaty te mogą jedynie doraźnie poprawić koloryt skóry, jednak szybko spowodują dodatkowe przesuszenie. Peeling drobnoziarnisty, ze specjalnym przeznaczeniem dla cery suchej powinny (z umiarem) wykorzystywać te osoby, u których suchość skóry uwarunkowana jest genetycznie i objawia się nadmiernym rogowaceniem naskórka.
Z kosmetyczki należy bezwzględnie wyeliminować preparaty na bazie alkoholu, substancja ta powoduje znaczną utratę wilgotności i przesuszenie, skóra staje się jeszcze bardziej szorstka i pomarszczona.

Podczas kąpieli zamiast zwykłego mydła powinno się używać łagodnych preparatów, zawierających np. naturalne olejki. Kosmetyki te nie tylko nawilżają skórę podczas mycia, ale również pomagają w zrelaksowaniu się.
Do demakijażu i usuwaniu zanieczyszczeą z powierzchni twarzy warto wykorzystywać łagodne mleczka kosmetyczne, np. na bazie wody termalnej. Dostępne są także żele myjące, jednak niektóre z nich mają właściwości ściągające, dlatego nie są polecane dla tego typu cery. Kolejny krok w usuwaniu zanieczyszczeą to tonizacja, dopuszczalne jest stosowanie jedynie preparatów bezalkoholowych.
Po dokładnym oczyszczeniu cery należy zaaplikować odpowiednio dobrany krem, najlepiej odżywczy i nawilżający oraz regenerujący. Ważne jest, aby kosmetyki te posiadały w swoim składzie aktywne substancje odżywcze i regeneracyjne, które pozwolą odbudować podniszczony płaszcz hydrolipidowy, witaminy: A (regenerująca naskórek i zmniejszająca zrogowacenia), rewitalizująca witamina C, oraz wit. E, która chroni przed wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych. Substancje uzupełniające niedobory wody w tkance skóry, takie jak sole mineralne, sole kwasu mlekowego czy lipidy i ceramidy pozwalające odbudować warstwę ochronną skóry są cennym komponentem preparatów kosmetycznych.
Obok podstawowej pielęgnacji jaką jest oczyszczanie skóry i stosowanie kremu, warto pamiętać o partiach ciała najbardziej narażonych na utratę wilgoci ? okolice oczu, szyja i dekolt to newralgiczne miejsca, które najszybciej podlegają starzeniu się, dlatego też można dodatkowo zaopatrzyć się w preparaty o silniejszym działaniu nawilżającym i odżywczym przeznaczonym szczególnie na wspomniane partie ciała. Ponad zasadniczą pielęgnację uzupełnić można codzienny rytuał w nawilżanie wodą termalną w sprayu oraz kosmetyki pielęgnacyjne na bazie wody źródlanej. Wyjątkowo wrażliwa cera powinna być traktowana jedynie preparatami dermatologicznymi, o właściwym dla skóry ph (zbliżone do 5,5), odczyn ten również ma znaczenie w przypadku suchej powłoki ciała. Wspomniane zabiegi pozwolą zmniejszyć ryzyko występowania stanów zapalnych i ostrych podrażnień.
Systematyczna pielęgnacja - rano i wieczorem - zredukuje napięcie naskórka i zlikwiduje uporczywe pieczenie przesuszonej skóry.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty