Przydatność 80%

Anatomia i fizjologia skóry.

Autor:

  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
  • image

Skóra jest największym narządem ludzkiego ciała. Aby zachować jak najdłużej urodę i dokonywać świadomych wyborów odpowiednich kosmetyków, należy dobrze poznać jej strukturę i sposoby funkcjonowania. U dorosłej osoby jej powierzchnia stanowi około 2 m2, waży 3 kg i ma średnio 3 mm grubości. W jej budowie anatomicznej wyróżnia się trzy warstwy:
naskórek ( epidermis )
skóra właściwa ( dermis )
tkanka podskórna ( subcutis )

Naskórek stanowi bezpośrednią granicę pomiędzy organizmem a środowiskiem zewnętrznym. Zbudowany jest z pięciu warstw, ułożonych kolejno od dołu: warstwa podstawna (zwana rozrodczą), kolczysta, ziarnista, jasna i rogowa.

Warstwa podstawna jest najniżej położoną warstwą. Złożona jest z jednego szeregu ściśle przylegających do siebie walcowatych komórek, które stale się dzielą tworząc młode. Składa się z:
keratynocytów, w których rozpoczyna się proces wytwarzania keratyny
melanocytów czyli komórek barwnikowych, produkujące barwnik skóry ? melaninę
komórek Langerhansa zwanych inaczej żernymi, biorących udział w procesach immunologicznych
komórek Merkela zaliczanych do układu nerwowego.

Warstwa kolczysta jest najgrubszą warstwą naskórka, zbudowana jest z wielu rzędów komórek które nie przylegają już tak ściśle do siebie i ulegają spłaszczeniu w miarę przesuwania się ku górze. Między nimi powstaje przestrzeń, która wypełniona jest substancją mukopolisacharydowo-białkową odżywiającą te komórki. Warstwa kolczysta i podstawna tworzą tzw naskórek żywy i noszą wspólną nazwę warstwy Malpighiego.

Warstwa ziarnista zbudowana jest z kilku rzędów wrzecionowatych komórek o spłaszczonych jądrach wypełnionych ziarnami keratohialiny, produktu pośredniego w wytwarzaniu keratyny. We wnętrzu rogowaciejących komórek warstwy ziarnistej i kolczystej powstają ceramidy, które w warstwie ziarnistej wydostają się do przestrzeni międzykomórkowej tworząc lamelle (lipidowe blaszki). Te natomiast zanurzone są w NMF (naturalnym czynniku nawilżającym) tworząc cement komórkowy, który jest odpowiedzialny za prawidłowy poziom wody we wszystkich warstwach. W ten sposób zapewnia odpowiednią miękkość i elastyczność skóry.
Powyżej warstwy ziarnistej znajduje się bariera Reina, która jest cieniutką błoną nierozpuszczalną dla wody i substancji w niej rozpuszczalnych, ogranicza TEWL (transepidermalną ucieczkę wody z organizmu).

Warstwa jasna utworzona jest ze ściśle przylegających keratynocytów ? na ogół bez jąder, jest nieprzepuszczalna dla promieni UV. Znajduje się na podeszwach stóp i na wewnętrznych stronach dłoni. Ma duże znaczenie w zaburzeniach rogowacenia.

Warstwa rogowa jest najwyżej położoną warstwą naskórka, zbudowana z martwych komórek, wypełnionych keratyną, które oddzielają się od siebie ulegając złuszczeniu.
Okres przejścia keratynocytu z warstwy podstawnej do momentu złuszczenia trwa od 26 do 28 dni.

Przydatna praca?

Następna strona: 1 2 3 4 Następna Pokaż wszystko

Przydatna praca? tak nie 61
głosów
Poleć znajomym

Serwis Sciaga.pl nie odpowiada za treści umieszczanych tekstów, grafik oraz komentarzy pochodzących od użytkowników serwisu.

Zgłoś naruszenie
JAK DOBRZE ZNASZ JĘZYK ANGIELSKI? x ads

Otrzymałaś kupon na darmowe lekcje angielskiego.

3 MIESIĄCE NAUKI MOŻESZ MIEĆ GRATIS.
Odbierz kupon rabatowy