W XIX wieku nastąpił gwałtowny rozwój całej myśli naukowej. Dzięki rozkwitowi nauki ludzkość dokonała w ciągu XIX wieku największego w swoich dziejach skoku cywilizacyjnego. Właśnie wtedy powstało słowo “naukowiec”, a kiedy chciano coś pochwalić mówiono, iż jest to “naukowe”. Rola, zwłaszcza nauk ścisłych znacznie wzrosła. Podniósł się także prestiż uczonych i naukowców. Wyrazem uznania społeczeństwa dla ich osiągnięć było m.in. rozpoczęcie przyznawania nagród za wybitne osiągnięcia w dążeniu do odkrywania tajemnic świata. W wielu krajach zakładano akademie, nowe uczelnie oraz towarzystwa naukowe, które pomagały nawiązywać kontakty pomiędzy naukowcami z poszczególnych krajów oraz ułatwiały im wymianę informacji, doświadczeń oraz sprzętu do badań.
Poniżej przedstawiam 50 najważniejszych według mnie osiągnięć XIX wieku:
1. W 1828 r. powstała w Anglii pierwsza kolej, a w latach 1833 – 1835 we Francji, Rosji i Niemczech.
2. Pierwszy statek parowy został skonstruowany przez I.K. Brunela, zwany „Great Western”.
3. W 1803 r. po raz pierwszy został zaprezentowany pojazd pasażerski zaprojektowany przez angielskiego inżyniera Treuithicka.
4. W I połowie XIX wieku został skonstruowany przez J. Fitrefza pojazd jednośladowy napędzany siłą mięśni – rower.
5. W 1860 r. powstał silnik spalinowy. Było to dzieło francuskiego mechanika Etienne Lenoira. Miał on zapłon iskrowy i był napędzany gazem.
6. Niemiecki inżynier Mikołaj August Otto w 1876r. przerobił silnik spalinowy na silnik czterosuwowy.
7. W 1885 r. Karl Benz wbudował motor do dwumiejscowego trójkołowca tworząc w ten sposób pierwszy samochód z wysokoobrotowym silnikiem benzynowym.
8. W 1886 r. Gottlieb Daimler oraz Wilhelm Maybach zbudowali czterokołowy pojazd poruszany 1,5 konnym silnikiem spalinowym.
9. W 1885 r. został wykonany przez Daimlera i Maybacha pierwszy motocykl. Posiadał silnik spalinowy osadzony na drewnianej ramie.
10. W 1860 r. powstał obiektyw szerokokątny zaprojektowany przez Anglika Harrisona.
11. W 1862 r. powstała w Niemczech pierwsza fabryka papierosów.
12. W 1863 r. powstało w Londynie pierwsze metro na świecie.
13. W 1871 r. otwarto tunel alpejski pod Monte Cenis.
14. W 1873 r. J. Glidden wynalazł drut kolczasty.
15. Thomas Edison (USA) w 1875 r. wynalazł bezpiecznik elektryczny.
16. Telefon został wynaleziony w 1876 r. przez Aleksandra Grahama Bell’a. Bell oparł działanie swego telefonu o mikrofon elektromagnetyczny, który zamieniał głos w sygnały elektryczne, które przesyłane kablem docierały do drugiego aparatu, gdzie były z kolei przetwarzane na dźwięki mowy przez taki sam mikrofon. Na dźwięki mowy przez taki sam mikrofon. Jak bardzo potrzebny był to wynalazek, dowodzi fakt, że w dwa lata od prezentacji powstały pierwsze linie telefoniczne.
17. W 1879 r. T. Edison skonstruował żarówkę.

Przydatna praca?

Następna strona: 1 2 3 Następna Pokaż wszystko

Przydatna praca? tak nie 221
głosów
Poleć znajomym

Serwis Sciaga.pl nie odpowiada za treści umieszczanych tekstów, grafik oraz komentarzy pochodzących od użytkowników serwisu.

Zgłoś naruszenie
JAK DOBRZE ZNASZ JĘZYK ANGIELSKI? x ads

Otrzymałaś kupon na darmowe lekcje angielskiego.

3 MIESIĄCE NAUKI MOŻESZ MIEĆ GRATIS.
Odbierz kupon rabatowy