profil

„Mundurek czy różnorodny strój”?

poleca 85% 619 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

„Mundurek czy różnorodny strój”? To pytanie zadaje sobie dzisiaj wielu dyrektorów i włodarzy szkół. Myślę, że to bardzo trudny temat, ale wskazane są tu głębokie dywagacje. Obecnie w kraju mało jest takich szkół, w których uczniowie chodzą w mundurkach. Ten kontrowersyjny dla niektórych sposób ubierania się w szkołach jest coraz częściej wprowadzany w życie, choć proces ten zajmuje wprowadza się przed dłuższy czas i jak już wcześniej wspomniałem na razie jest niewiele takich szkół, do których uczniowie uczęszczają w mundurkach. W Polsce może ta zasada tak bardzo nie wchodzi w modę. Ewenementem na skale światową są takie państwa jak: USA, Anglia, Szkocja czy Dania. Tam mundurki obowiązują uczniów przede wszystkim w szkołach renomowanych jak np. angielska uczelnia Oxford czy amerykańskie college na Manhattanie i w Los Angeles. Tego typu obrazki często widujemy na różnego rodzaju filmach i reportażach dotyczących właśnie takich szkół. W naszym kraju szkołami, w których nosi się mundurki są przeważnie każde szkoły, w których ucząc zakonnice, tzw. szkoły zakonnic.Moim zdaniem korzystniejsza jest kwestia takiego samego ubioru wszystkich uczniów i będę starał się odpowiedzieć na pytanie, które ukazało się w pierwszym zdaniu. Dlaczego warto, więc wprowadzać w życie szkół „system mundurkowy”?
Po pierwsze kwestia takiego samego ubioru wyklucza wszelkiego rodzaju podziały wśród uczniów. Mianowicie nosząc mundurek nikt nie może zarzucić uczniowi, że jest on nie oryginalny i jest to bardzo mocny argument. Wtedy uczniowie będą się czuć w szkole pewniej i bezpiecznej a ich szkolne życie będzie normalnie funkcjonować. Tu też nikt nie może powiedzieć o wartości naszego towaru a to również utwierdzi uczniów w twierdzeniu, iż są równi wszystkim innym osobom z otoczenia szkolnego.
Po drugie noszenie mundurków jest korzystne z tego względu, iż nikt obcy nie wejdzie do szkoły o ile nie dopuszczą do tego też pracownicy. Mam na myśli tutaj problem narkotyków. Na porządku dziennym słyszymy o różnego rodzaju dilerach handlujących towarem w szkołach. Najgorsze jest to, że w wielu przypadkach prowadzi do uzależnienia uczniów a w wielu przypadkach dyrekcja szkoły jest bezradna, bo, gdy usiłuje coś z tym zrobić i próbuje wezwać policję jest już na to za późno. Problem ten jeszcze długo będzie nękał szkoły, ale noszenie mundurków może być sposobem na zwalczanie plagi dilerów narkotykowych.
W moim głębokim przekonaniu dzięki noszeniu mundurków łatwiej jest ustalić sprawcę popełnienia przestępstwa. Przykładem tego może być wybicie szyby w szkole.
W szkołach, w których uczniowie noszą różnorodne ubrania ustalenie takiego sprawcy może być uciążliwe i długoterminowe. Dużym utrudnieniem w takich szkolnych śledztwach jest fakt, iż nikt nie chce się przyznać do popełnienia wykroczenia. W szkole, w której uczniowie noszą takie same ubrania będzie to o wiele łatwiejsze i nie zajmie to tyle czasu, co w zwykłej szkole czy uczelni. Wystarczy, że zdarzenie zauważy świadek czy pracownik szkoły a w wielu przypadkach nie jest to trudne.
W kolejnym aspekcie odniosę się do problemu ubioru. Ileż to osób zwłaszcza dziewczyn przed pójściem do szkoły ma ogromny dylemat; w co się ubrać? Noszenie mundurków nie sprawi żadnego kłopotu. Wtedy łatwiej jest rozwiązać tego typu pojawiający się kłopot a właściwie można powiedzieć, że wcale go nie ma. Po co wydawać pieniądze na ubrania skoro ma się jeden mundurek na cały tydzień.
Jestem pewien, że noszenie jednolitego ubioru w szkołach stanowi dużą zaletę.
Nosząc mundurki uczniowie w pewien sposób wyróżniają się wśród innych. Tworzą pewnego rodzaju kolektyw i mają świadomość, iż szczególnie wyróżniają się wśród innych. Noszenie mundurków może utożsamiać ich i dzięki niemu będą łatwiej rozpoznawani wśród rówieśników np. na różnego rodzaju wyjściach np. do kina czy do teatru. Tam będą się znacznie wyróżniać pośród innych szkół z miejskiego otoczenia.
Noszenie mundurków ma też swoje wady. Wielu uczniom taki rodzaj ubioru może się nie podobać a przecież każdy chce wyglądać jak najlepiej by w pewien sposób wyróżniać się wśród innych z tej dobrej strony. Jest to na pewno mocny kontrargument. Jednolity ubiór nie sprzyja higienie ciała. Noszenie takiego mundurku przez cały tydzień jest nie higieniczne i moim zdaniem nie odpowiednie. Jeśli już społeczność szkolna ma nosić mundurki to jedna osoba powinna mieć przynajmniej dwa komplety takiego ubrania. Dla większości higiena osobista stanowi pewien bardzo ważny odłam a zarazem świadczy o kulturze człowieka, więc noszenie jednego mundurku przez cały tydzień nie sprzyja uczniom. Noszenie ich może być dla niektórych trudne ze względu na przynależność do pewnej grupy np. osoba będąca fanem piłki nożnej czy swego rodzaju muzyki będzie chciała wyróżniać się wśród społeczeństwa właśnie ubraniami i emblematami związanymi z daną grupą.
Kończąc jestem pewien, iż wszystkie wyżej przytoczone argumenty dobitnie i w całości potwierdzają postawioną tezę i świadczą o fakcie, że w szkole lepszy będzie jednolity ubiór, czyli noszenie mundurków niż różnorodność. Zachęcam włodarzy szkół do tego by wprowadzić w życie szkoły ten system i żeby mógł on funkcjonować. Pewnego rodzaju zachętą mogą być wyżej wymienione przykłady z zachodu, oraz z za oceanu. Myślę, że większość pracowników szkoły z zazdrością patrzy na tamte uczelnie i, że coraz częściej będzie można zobaczyć w Polsce szkoły, w których uczniowie noszą jednakowe mundurki.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 5 minut