profil

Urazy głowy.

poleca 86% 103 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Powodem śmierci niemal dwóch trzecich wszystkich osób , które umierają przed ukończeniem 35 roku życia , są urazy głowy . W niektórych przypadkach kość czaszki ulega złamaniu i przestaje spełniać swoje funkcje ochronne wobec mózgu , jednak najczęściej uszkodzenie tkanki mózgowej jest spowodowane po prostu wielką siłą uderzenia – podczas gdy czaszka pozostaje nienaruszona . Każdy , kto wykonuje czynności , podczas których może dojść do urazów głowy , powinien pamiętać o założeniu kasku lub hełmu ochronnego .
Pęknięcie czaszki nie zawsze jest poważnym urazem . Zwykle goi się ono samoczynnie , nie wymaga leczenia i nie pozostawia długotrwałych negatywnych skutków . Jak wcześniej wspomniano , częściej problemem bywają uszkodzenia tkanki mózgowej znajdującej się pod czaszką . Uszkodzenia takie są wywołane przez dwie podstawowe przyczyny . Pierwszą jest gwałtowne hamowanie , kiedy poruszający się z dużym przyśpieszeniem głowa gwałtownie się zatrzymuje – przypadkowo zdarza się to przy uderzeniu głową w szybę samochodową podczas kolizji drogowej czy w chodnik podczas upadku . Drugi przypadek to działanie gwałtownego przyśpieszenia na głowę , na przykład przy uderzeniu tępym narzędziem .
W każdym z opisanych przypadków rezultat jest taki , że tkanka mózgowa ulega gwałtownemu wstrząsowi i w efekcie dochodzi do jednego z dwóch najbardziej typowych urazów głowy . Pierwszy z nich jest umiejscowiony bezpośrednio pod tym punktem czaszki , gdzie miało miejsce zderzenie głowy z twardym przedmiotem . Drugi najpowszechniej występujący uraz tej części ciała występuje po przeciwnej stronie głowy , gdy mózg zderzył się z czaszką albo został od niej gwałtownie oderwany przez siłę uderzenia.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta