profil

Żyj zdrowo – żyj ekologicznie.

poleca 85% 197 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Sposoby na ekologiczne życie:
1.Używanie ekologicznych kosmetyków (czyli przede wszystkim takich, które nie są testowane na zwierzętach)
2.Używanie biodegradalnych długopisów.
3.Kupujmy żywność w ekologicznych opakowaniach.
4.Chrońmy lasy, nie wyrzucajmy śmieci, las to nie wysypisko!!!
5.Odnośmy do skupów makulaturę i butelki zwrotne.
6.Sortujmy śmieci z naszych domów i poszczególne odpadki wyrzucajmy do wyznaczonych pojemników.
7.Dowiadujmy się jak najwięcej o globalnych zagrożeniach ziemi i starajmy się na własne możliwości zapobiegać im.

Ad.1
Rozważania na przedwiośniu, skłaniają do poszukiwania sposobów usuwania mankamentów naszej urody, odsłaniających z całą bezwzględnością przez pierwsze promienie wiosennego światła. Z pewnością pomogą nam w tym kosmetyki intensywnie pielęgnujące, kosmetyki nowej generacji. Myślę, że takimi kosmetykami możemy nazwać przede wszystkim te, które nie są testowane na zwierzętach, nie zawierają chemicznych barwników, są pochodzenia naturalnego, ich opakowania nie są zbyt szkodliwe dla naszego środowiska naturalnego.
Pewna firma wyprodukowała pałeczki kosmetyczne. Przeprowadzone na produkcie testy udowodniły, że w ciągu niespełna dwóch godzin ulega on zupełnemu rozkładowi pod wpływem wody i wstrząsów mechanicznych. Pozostawione wolno w wodzie kanału ściekowego ulegną rozkładowi, zanim jeszcze zdążę dotrzeć do oczyszczalni.
Już dzisiaj słoneczniki zmienione techniką genetyczną produkują duże większe ilości kwasu olejowego, od ich towarzyszy rodzajowych, pozostawionych przyrodzie. Ten kwas tłuszczowy używany jest w przemyśle kosmetycznym. Dotychczas uzyskiwany był z łoju bydlęcego. Kwas olejowy ze słonecznika jest nie tylko tańszy, ale gwarantuje też brak chorób bydlęcych, np. choroby szalonych krów.
Wybierajmy mydła sporządzone z tłuszczu roślinnego, np. kokosowego, migdałowego lub oliwkowego. Takie mydła mają przyjemny naturalny zapach są wolne od składników pochodzenia zwierzęcego, nie posiadają substancji aktywnych. Są idealne dla osób
posiadających problemy z cerą np. alergików. Już samo stosowanie takich pielęgnacyjnych kremów czy balsamów sprawia, że chociaż w taki sposób możemy chronić środowisko naturalne.


Ad.2
Wiadomym jest, że aby w naturze nastąpił samoczynny i całkowity rozkład przedmiotu z tworzywa sztucznego potrzeba setek lat. Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku kukurydzianego długopisu. Ulega on szybkiemu rozkładowi w środowisku bogatym w mikroorganizmy użyźniając jednocześnie glebę. Rozpuszczony w wodzie stanowić może doskonały pokarm dla ryb. Wszystko to jest zasługa Mater-Bi, która rodzi się z ziemi i wraca do ziemi nie zostawiając w ekosystemie zgubnych śladów swego istnienia.
Jedna z wersji Green Pen (zielony długopis) jest Green Flower (zielony kwiat), w którego nasadce umieszczone zostały nasiona różnobarwnych astrów.Użytkownik długopisu ma możliwości zasadzenia go w doniczce i naocznego przekonywania się o tym, jaka sympatia produkt ten darzy naturę-nie dość, że w żaden sposób nie zakłóca rozwoju i wzrostu kwiatów, to jeszcze służy im za doskonały nawóz. Również opakowania, w które firma Lecce Pen konfekcjonuje swoja zieloną linię charakteryzują się
wysokimi właściwościami ekologicznymi.

Ad.3
Gdy kupujemy jogurt- świadomi otaczającego nas środowiska naturalnego- już przy stoisku z chłodziarką jesteśmy narażeni na mękę wyboru.
Za szkłem stoją kubki z jogurtem, które potrafią przekształcać się w popiół- w każdym bądź razie tak zapewnia ich producent Danone. Normalne kubki plastikowe są z ropy naftowej, kubki Danone z cukru.
Zanim z buraka cukrowego powstanie kubek jogurtowy, muszą być zaangażowane bakterię. Przekształcają one cukier w cząsteczki kwasu mlekowego., które następnie są wiązane w łańcuchy. Tworzywo z którego powstają kubeczki jest więc polimerem, dokładnie takim jak znane tworzywa sztuczne na bazie ropy naftowej- poliakryl czy poliester. A różnica? Kubek z polimeru kwasu mlekowego, a więc z cukru, może przekształcić się w kompost – oczywiście nie w przydomowych ogródkach, a raczej w specjalnym zakładzie.
Przez zastosowanie nowo odkrytych zasobów surowcowych oddaje się je z powrotem Ziemi to, co rośliny z niej przedtem zabrały. Poza tym, smary z oleju rzepakowego, folia z krochmalu ziemniaczanego czy opakowania z cukru i oleju roślinnego mniej obciążają środowisko naturalne niż produkty z ropy naftowej. W tym zakresie chroniący przyrodę i rolnicy – są zgodni.

Ad.4
Jednym z najbardziej palących problemów do rozwiązania jest ocalenie szybko niszczonych lasów. Żyje w nich przynajmniej polowa światowych gatunków roślin i zwierząt. W ostatnich dziesięcioleciach ludzie wycinają coraz więcej drzew, zyskując drewno i nowe tereny dla rolnictwa.
Pozostała już tylko polowa lasów tropikalnych i nadal szybko topnieje. Co roku ludzie wycinają drzewa z terenu dwa razy większego od Austrii, to tak jakby co trzy sekundy trzebić las z terenu wielkości boiska do piłki nożnej.
Wraz z lasem giną leśne rośliny i zwierzęta. Tragedia wycinanych lasów to nie tylko niszczenie przyrody, ale także utrata jednego z najcenniejszych dóbr. Gleba, na której rósł las, jest zbyt uboga i przez długi czas nie można na niej uprawiać roślin ani wypasać zwierząt. Ponadto, pozbawiona drzew jest wkrótce wymywana przez deszcze. Pozostaje „mokra pustynia”, bezużyteczna dla zwierząt i ludzi.
Młodzież chcąca zapobiegać tego rodzaju problemom lub likwidować ich skutki przyłącza się do grup sadzących nowe, młode drzewa na miejsca wycinanych i wypalanych w pożarach lasów.


Ad.5
Duża ilość napojów sprzedawana jest w butelkach zwrotnych, za które przy zakupie pobiera się kaucję. Kaucja jest zwracana, gdy oddajemy butelkę w ten
sposób nabywca jest zachęcany do zwrotu opróżnianych butelek, które następnie odkupowane są przez wytwórców napojów i są ponownie napełniane. Pozwala to zaoszczędzić na koszcie nowych butelek jednakże zbieranie ,czyszczenie i sterylizacja starych także nie mało kosztuje. Z tego powodu nie wszyscy producenci chcą skupować
swoje butelki.
Duże ilości odpadów papierowych, metalowych, plastykowych iszklanych są wykorzystywane powtórnie w procesie recyklingu. Większość tych materiałów jest w krajach zachodnich zbierana do specjalnych pojemników jeszcze w domach
lub w fabrykach. Lecz pozostałe śmieci także zawierają wiele cennych materiałów na różnych etapach ich obróbki przed składowaniem na wysypisku.

Ad.6
Program segregacji odpadów u podstaw , czyli u źródła ich powstawania prowadzony jest w niektórych gminach. Każde gospodarstwo segreguje odpady do specjalnych worków. Ten sposób pozwala na odzyskanie surowców do dalszego recyklingu. Surowce wtórne stanowią około 45% całej masy odpadów. Pozostałe odpady bytowe wędrują na wysypisko. Dzięki segregacji przedłuża się ich żywotność – trudno jest pozyskać nowe tereny pod ich budowę.

Edukacja ekologiczna społeczeństwa.
Projekt propagujący sposoby właściwej gospodarki
odpadami – poprzez edukację dzieci wytworzenie określonych nawyków u dorosłych (sortowanie odpadów, korzystanie z pojemników na surowce wtórne, nauka kompostowania, zwracanie uwagi na rodzaj opakowania zakupów, organizacja konkursów o tematyce ekologicznej, prowadzenie ankiet, rozdawanie ulotek, przeprowadzenie zwiadów ekologicznych w celu wytropienia nielegalnych wysypisk – zgłaszanie do urzędu miejskiego w celu uzyskania akceptacji na likwidację). Organizatorem tego programu jest Klub Ekologiczny działający przy Szkole
Podstawowej nr 3 w Ustce.

Ad.7
Świadomość powagi problemów ochrony środowiska stale wzrasta. Te sprawy zajmują coraz więcej miejsca na łamach prasy i innych środków masowego przekazu. Ruch „zielonych’’ rozwija się w wielu państwach . Problemy związane z zagrożeniami wynikającymi z niszczejącej działalności człowieka znajdują się w centrum uwagi rządów wielu krajów. Problemy, takie jak oszczędzanie energii są podejmowane w skali światowej. Gdybyśmy zużywali mniej energii elektrycznej i przejeżdżali mniej kilometrów naszymi samochodami ograniczylibyśmy zdecydowanie ilość zużywanych paliw kopalnych – węgla, ropy naftowej i gazu.
Pomimo tego, że dostępne dzis aerozole nie zawierają szkodliwych dla warstwy ozonowej freonów, nadal stanowią zagrożenie dla środowiska. Dziurawe lub wystawione na działanie wysokich temperatur pojemmiki są łatwopalne, nie ulegają biodegradacji i stanowią zagrożenie wybuchu. Wybiarajmy raczej kosmetyki w opakowaniach ćiśnieniowych (na pompkę) lub w kulkach.




FORMY OCHRONY PRZYRODY

W Polsce istnieją następujące formy ochrony przyrody:
1.Parki narodowe
2.Rezerwaty przyrody
3.Parki krajobrazowe
4.Obszary chronionego krajobrazu
5.Ochrona gatunkowa roślin i zwierząt
6.Ochrona środowiska przez uznanie za : pomnik przyrody, stanowisko dokumentacyjne, użytek ekologiczny, zespół przyrodniczo - krajobrazowy


Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 7 minut

Podobne tematy