profil

Będąc Polakiem jestem Europejczykiem

poleca 85% 383 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Unia Europejska

Szanowni słuchacze, niewątpliwie większość z nas czuje się Polakami. Mieszkamy w Polsce, mówimy po polsku, hołdujemy polskim tradycjom. Ale czy będąc Polakami nie jesteśmy jednocześnie Europejczykami ?
Oczywiste, że tak. Każdy z nas nie wyjeżdżając z kraju, ba nawet nie wychodząc z domu jest ściśle związany z Europą. Kultura europejska dosięga mnie na każdym kroku: w łazience mam włoska pralkę, francuskie i angielskie kosmetyki, w kuchni rzeczy przywiezione przez wujka z Holandii, a na parkingu niemiecki samochód. Drodzy zebrani, czy tego chcemy, czy nie - jesteśmy Europejczykami. Kultura naszych sąsiadów, jak woda drążąca skałę, przenika do naszej zespalając się z nią. Po pewnym czasie przejmujemy ją jako własną bez udziału świadomości. Z całą pewnością twierdzę, że wejście do unii to tak naprawdę tylko formalność. Wcześniej czy później swobodne przemieszczanie się po krajach członkowskich stało by się rzeczywistością. Dlatego Europa nie może się nas wypierać bo i my mamy na nią wpływ .
’’ Europa nie może być zamknięta dla samej siebie. Ona musi być otwarta na innych i gotowa do dialogu i współpracy ze wszystkimi ’’ Te słowa Jan Paweł II skierował do Hiszpanów zgromadzonych na placu w Madrycie 2003 roku. Całkowicie zgadzam się z jego stwierdzeniem i myślę że, w dzisiejszych czasach granice między poszczególnymi europejskimi państwami coraz bardziej się zacierają, inaczej niż 30 lat temu możemy swobodnie przemieszczać się po różnych krajach, legalnie tam pracować czy mieszkać. Dzięki wstąpieniu do Unii Europejskiej polska zyskała nowe fundusze na rozwój kraju, w razie potrzeby możemy liczyć na pomoc innych państw członkowskich, a za parę lat przyjmiemy ogólnoeuropejską walutę euro. Kraje które współpracują ze sobą w zakresie gospodarki, nauki i kultury, rozwijają się znacznie szybciej i wszechstronniej niż kraje pozostające w izolacji. Polska także musi brać udział w czynnym budowaniu nowej lepszej Europy. Nasz kraj wstępując do Unii wnosi na jej rynek : zdrową i smaczna żywność, potencjał intelektualny, możliwość wymiany handlowej z 38-miliinonowym narodem oraz jedyny w swoim rodzaju dorobek kulturowy.
Szanowni słuchacze, nie zapominajmy jednak o naszych korzeniach i tradycjach które należy kultywować i przekazywać młodszym pokoleniom. Więc chociaż jesteśmy Europejczykami musimy zachowywać chociaż minimalne poczucie odrębności, które charakteryzowałoby nasz naród. Godło, flaga, hymn – każdy z tych symboli narodowych jest inny i ma odmienne znaczenie, lecz wszystkie są jedyne w swoim rodzaju i przynależne naszemu krajowi. Myślę, że wszyscy się ze mną zgodzicie kiedy powiem, że bycie Europejczykiem to zaszczyt, ale bycie Polakiem – to jeszcze większy.
Dziękuje za uwagę.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 2 minuty