profil

Euroregiony

poleca 85% 1583 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Euroregion Bałtyk - euroregion, który powstał 22 lutego 1998 w celu rozwiązywania problemów dotyczących rozwoju regionu oraz wspierania współpracy transgranicznej w tym obszarze (rozwój infrastruktury drogowej, unowocześnienie i budowę przejść granicznych, likwidacja zagrożeń i klęsk żywiołowych, transfer technologii, szkolenia zawodowe, walka z bezrobociem, utworzenie kompleksowego systemu informacji gospodarczej, turystycznej i kulturalnej). Jego powierzchnia wynosi 101.034 km² a liczba ludności 5 942 070.
Obejmuje obszary na terenie dwóch województw Polski Północnej - pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, Szwecji, Danii, obwód kaliningradzki w Rosji, Łotwy oraz Litwy.

Euroregion Beskidy - euroregion na granicy polsko-słowacko-czeskiej, który powstał 9 czerwca 2000 w celu wspierania współpracy transgranicznej w tym obszarze. W 2005 obejmował on powierzchnię 4 845 km2, a zamieszkiwało go około 930,5 tys. osób.
Cele strategiczne Euroregionu:
• rozwój procesów integrujących społeczność Euroregionu i budujących demokracje lokalną,
• rozwój gospodarczy aktywizowany szczególnie przez budowanie transgranicznych powiązań kooperacyjnych,
• dbanie o bogactwo zasobów przyrody i ochrona środowiska,
• optymalny rozwój potencjału ludzkiego i podniesienie jakości życia mieszkańców Euroregionu.

Euroregion Bug - euroregion utworzony 29 września 1995, który swoim zasięgiem objął tereny przygraniczne Polski (ówczesne województwa lubelskie, chełmskie, tarnobrzeskie i zamojskie) i Ukrainy (obwód wołyński), choć w zamiarze miał też do niego wejść obwód brzeski Białorusi. Wniosek w tej sprawie wpłynął w czerwcu 1997. W chwili obecnej Białoruś jest częścią tego euroregionu. Siedziba po stronie polskiej znajduje się w Chełmie, po ukraińskiej w Łucku. Celem jest rozwój współpracy gospodarczej i naukowo-kulturalnej.
Euroregion Dobrawa – Czechy Polska
Euroregion Glacensis, Euroregion Kłodzki – euroregion pogranicza Czech, Moraw i Ziemi Kłodzkiej.

Euroregion Karpacki powstał w 1993 r. w celu wspierania współpracy transgranicznej na obejmowanym przez niego obszarze. Jest jednym spośród największych powierzchniowo euroregionów. W jego skład wchodzą przygraniczne obszary Polski, Słowacji, Węgier, Ukrainy i Rumunii. Największym miastem w polskiej części euroregionu jest Rzeszów. Główną przesłanką utworzenia Euroregionu „Karpackiego" było inicjowanie i koordynowanie działań w zakresie promocji współpracy gospodarczej, naukowej, kulturalnej, oświatowej, turystycznej i ekologicznej.

Euroregion Neisse-Nisa-Nysa to euroregion obejmujący trzy obszary przygraniczne położone w środkowej Europie, u styku granic Polski (tereny Sudetów Zachodnich oraz powiat żarski}, Czech (Sudetów Zachodnich oraz region Usti nad Łabą) i Niemiec (od Gór Łużyckich i Pogórza Łużyckiego na północ obejmując także Łużyce Dolne, Utworzony w 1991 r. Celem Unii jest poprawa standardu życia mieszkańców, rozwój gospodarczy, poprawa stanu środowiska przyrodniczego "Czarnego trójkąta Europy" oraz budowa przejść granicznych.

Euroregion Niemen – euroregion utworzony 6 czerwca 1997 na zasadzie trójstronnego porozumienia między Polską, Litwą oraz Białorusią i Rosją. Powstał w celu współpracy regionów, które łączyła podobna historia i tradycja.


Euroregion Pomerania — euroregion utworzony w 1995 roku w celu wspierania współpracy międzynarodowej między państwami, których terytoria go tworzą. Euroregion wspiera współpracę na płaszczyźnie kulturalnej, gospodarczej, turystycznej czy edukacyjnej.
W skład Euroregionu Pomerania zaliczamy:
• Niemcy
• Polskę
• Szwecję
• Danię
Euroregion Pradziad euroregion powstał w lipcu 1997 roku na mocy umowy podpisanej przez Stowarzyszenie Rozwoju Gmin Dorzecza Osobłogi i Unii Turystycznej Ziemi Nyskiej ze strony polskiej, oraz przez Stowarzyszenie Miast i Gmin Czeskich Powiatów Bruntal i Jesenik. Obecnie Euroregion skupia po stronie polskiej 15 gmin przygranicznych znajdujących się na styku Moraw, Śląska i Śląska Opolskiego.

Euroregion Pro Europa Viadrina - euroregion utworzony 21 grudnia 1993 przez osiem gmin należących do Stowarzyszenia Gmin Lubuskich, dziesięć gmin ze Związku Gmin Gorzowskich (obecnie jest to jedno stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pro-Europa Viadrina) oraz sześć powiatów i miast niemieckich zrzeszonych w Komunalnej Wspólnocie Robotniczej "Środkowe Nadodrze" w Brandenburgii. Do euroregionu dołączały też inne miasta i gminy regionu. Jednym z zasadniczych elementów współpracy jest rozwój dwóch miast leżących na granicy, a chodzi tu o Frankfurt i Słubice, a także tworzenie warunków do współpracy polsko-niemieckiej we wszystkich dziedzinach, gospodarczy rozwój, zmniejszenie bezrobocia. Ewenementem, jeśli chodzi o euroregion, jest działający we Frankfurcie Uniwersytet Europejski Viadrina, a w Słubicach - Collegium Polonicum. Uczelnie te ściśle współpracują ze sobą.

Euroregion Puszcza Białowieska Celem współpracy w ramach Euroregionu Puszcza Białowieska położonego na granicy polsko-białoruskiej jest podejmowanie wspólnych działań w szczególności w zakresie:
• ochrony środowiska naturalnego i racjonalnego wykorzystania zasobów naturalnych
• zbliżenia narodów obu państw
• zachowania unikalnego w skali Europy kompleksu przyrodniczego, w znaczącej mierze wpływającego na klimat kontynentu, jakim jest Puszcza Białowieska
• podnoszenia poziomu życia mieszkańców Euroregionu drogą pozyskiwania inwestycji i realizacji transgranicznych programów gospodarczych
• współpracy i wymiany grup społecznych, naukowych, zawodowych, kulturalnych, sportowych, środowisk młodzieżowych
• tworzenia pomostu pomiędzy krajami ułatwiającego współpracę gospodarczą
• zagospodarowania przestrzennego obszarów przygranicznych, w tym rozbudowy infrastruktury transgranicznej
• współpracy w zakresie zapobiegania i likwidacji następstw klęsk żywiołowych i stanów zagrożenia
• utworzenia nowoczesnego, jednolitego systemu utylizacji odpadów komunalnych i przemysłowych

Euroregion Silesia - euroregionów w Polsce, położony w południowo-zachodniej Polsce. Powstał we wrześniu 1998 roku na mocy porozumienia Stowarzyszenia Gmin Dorzecza Górnej Odry po stronie polskiej oraz Regionalnego Stowarzyszenia Współpracy Czesko-Polskiej Śląska Opolskiego po stronie czeskiej.
Celem Euroregionu jest podejmowanie wspólnych działań dla rozwoju gospodarczego i społecznego regionu oraz zbliżenie jego mieszkańców i instytucji. Polska część Euroregionu leży w dorzeczu górnej Odry i obejmuje Kotlinę Raciborską, część Płaskowyżu Głubczyckiego i Kotliny Ostrawskiej, natomiast czeska część leży w dorzeczu Opawy i Morawicy.
Euroregion "Sprewa-Nysa-Bóbr" - euroregion utworzony pod koniec 1991 roku, z inicjatywy gmin Lubsko, Jasień, Brody, Nowogród Bobrzański i Trzebiel po stronie polskiej i miasta Forst po stronie niemieckiej. W następnym roku włączyły się następne gminy i Wojewoda Zielonogórski oraz niemiecki Związek Miast i Powiatów,
Euroregion Szeszupa - Polska, Litwa, Rosja Szwecja
Euroregion Śląsk Cieszyński - euroregion na granicy polsko-czeskiej, który powstał 22 kwietnia 1998 w celu wspierania współpracy transgranicznej w tym obszarze. Obecnie obejmuje on powierzchnię około 1 400 km2, a zamieszkuje go około 630 tys. osób. Najważniejszym miastem Euroregionu jest Cieszyn, zaś największym Jastrzębie-Zdrój.
Cele strategiczne Euroregionu
• szeroko pojmowany rozwój regionu
• wymiana doświadczeń i informacji
• wspieranie kultury, oświaty i sportu w regionie
• wspólne rozwijanie transportu, komunikacji i łączności w regionie, w tym poprawianie bezpieczeństwa mieszkańców
• rozwój turystyki, w tym usprawnianie przepływu turystów przez granicę
• współpraca między szkołami i młodzieżą, w tym wspólne dbanie o ekologię i środowiska naturalnego

Euroregion Tatry - euroregion został utworzony 26 sierpnia 1994 na pograniczu polsko-słowackim. Deklarację o jego utworzeniu podpisano w Nowym Targu. Członkami są miasta Nowy Targ, Rabka Zdrój, Szczawnica oraz trzynaście polskich gmin przygranicznych, słowackie miasta i wsie powiatów Liptowski Mikulasz, Poprad i Stara Lubowla.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 6 minut

Podobne tematy