profil

Radom i Ursus 1976

Ostatnia aktualizacja: 2021-03-26
poleca 85% 327 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

W obliczu narastających trudności gospodarczych kraju podwyżka cen artykułów pierwszej potrzeby była koniecznością. Przedstawiony 24 VI 1976 r. projekt podwyżki przewidywał wzrost cen żywności o prawie 100%. Miały one obowiązywać od 27 VI.

25 VI w całym kraju miały miejsce strajki. W Ursusie, Radomiu i Płocku doszło do wystąpień ulicznych.

W Ursusie zastrajkowała załoga fabryki traktorów. Dyrekcja zakładu nie zgodziła się na przyjazd najwyższych władz, powodując tym samym opuszczenie przez pracowników zakładu. Aby, pomimo blokady telekomunikacji, powiadomić kraj o zajściach, robotnicy zatrzymali pociąg jadący na trasie Warszawa- Kutno. Wieczorem rozchodzących się do domów demonstrantów zaatakowały oddziały MO. Milicja użyła pałek, gazów łzawiących i petard. Aresztowano ok. 300 osób.

W Radomiu też strajkowały załogi wielu fabryk. Tłum demonstrantów zebrany pod Komitetem Wojewódzkim domagał się cofnięcia podwyżek. Około 12.00 wkroczono do gmachu, zdemolowano go i podpalono. Miasto było w rękach demonstrujących. Po południu do miasta zjechały siły ZOMO, które atakowały tłum. Aresztowano parę tysięcy osób.

Z powodu strajków wycofany został z Sejmu projekt podwyżek. Władza do publicznej wiadomości podała, iż w Radomiu i Ursusie odbyły się "konsultacje" z rządem.

Na uczestników zajść spadły drakońskie represje. Po doprowadzeniu na MO zmuszano ludzi do podpisania zeznań nawet jeżeli udowodnili swoją nieobecność na miejscu zdarzenia. Poza tym tysiące ludzi zwolniono z pracy.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem
Komentarze (1) Brak komentarzy

jedyny artykuł o ursusie i radomiu jaki jest w necie :/
ps
mogly by byc konkretY:
kto z kim walczył, główni przedstawiciele skutki itp
pozdr

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta